Mine sisu juurde

Lionel Richie

Allikas: Vikipeedia
Lionel Richie

Lionel Brockman Richie juunior (sündinud 20. juunil 1949) on Grammy auhinnaga pärjatud USA R&B ja soulilaulja, helilooja, plaadiprodutsent ja näitleja. Kokku on maailmas müüdud üle 100 miljoni tema plaadi.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Sündinud Tuskegees Alabama osariigis, kasvas Richie üles Tuskegee Instituudi ülikoolilinnakus. Tema vanaisa maja asus otse instituudi presidendi kodu vastas. Pisut hiljem kolis kogu pere Illinoisi osariiki, kus ta lõpetas Joliet Townshipi kooli. Joliet's sai poisist hea tennisist ning kui ta hiljem tagasi Tuskegeesse läks ning sealses ülikoolis majandust õppis, jätkas ta sealgi tennisemängu.

Tuskegee tudengina alustas ta 1960. aastate keskel ka R&B lauljana. 1968. aastal sai Richiest esilaulja ja saksofonimängija bändis The Commodores. Samal aastal allkirjastati plaadileping firmaga Atlantic Records, kuid järgmine plaat salvestati juba firmaga Motown Records, kusjuures neid esitleti sageli kui Jackson 5 soojendusbändi või mantlipärijaid. Ajapikku kujunes The Commodoresist üks populaarsemaid soulibände Ameerikas 1970. aastail. Nende esimesed albumid on tantsulise rütmiga ja pisut funkilikud (näiteks laulud "Brick House" ja "Machine Gun"). Ometi said aja jooksul populaarsemaks just Richie enda kirjutatud, romantilisema alatooniga ballaadid, nagu "Three Times A Lady" ja "Still".

Oma meeldiva lauluhääle tõttu tõusis ta peagi bändis enim tähelepanu saavaks liikmeks ja selle liidriks. 1970. aastate lõpul hakkas ta saama laulutellimusi ka teistelt lauljatelt. Nii kirjutas ta oma sõbrale Kenny Rogersile loo "Lady", mis 1980. aastal sai edetabeli hitiks nr 1, ning järgmisel aastal hakkas juba Rogersi plaadi "Share Your Love" produtsendiks. 1981. aastal laulis Richie sisse ka oma kuulsa dueti Diana Rossiga, kus nad esitavad koos filmimuusikahitti "Endless Love". Lugu anti välja iseseisva singlina ning see tõusis peagi nii Suurbritannia kui ka Ameerika poplugude edetabelite etteotsa ning samuti on see jäänud läbi aegade üheks tuntumaks Motowni plaadifirma hittlooks.

Selline edu julgustas Richiet alustama ka päris oma soolokarjääri, millega tegi algust 1982. aastal. Tema omanimeliselt debüütalbumilt sirgus samuti üks hittlugu – "Truly". Sooloartistina jätkas Richie sarnast rida Commodoresi ajaga, kirjutades peamiselt rahulikke, romantilisi ballaade.

1983. aastal andis ta välja albumi "Can't Slow Down" ning tõusis sellega maailma esmaklassiliste superstaaride hulka. Album võitis samal aastal kaks Grammy auhinda, sh aasta albumi tiitli. Sellelt albumilt pärineb järjekordne edetabelihitt "All Night Long", Kariibi mere hõnguline tantsulugu, mis pälvis tähelepanu ka särava video tõttu, mille autoriks on Monkee, Michael Nesmith.

Järgnes veel terve rida edetabelite esikümne lugusid, tuntuim neist ehk 1984. aastast pärinev "Hello", sentimentaalne armastuslaul, mis näitas, kui kaugele on Richie jäänud oma kunagistest R&B juurtest. Kriitikud nimetasid teda "mustanahaliseks Barry Manilow'ks" ning Richie edu jätkus. Ta kirjutas kauni laulu "Say You, Say Me" filmile "White Nights" ning võitis selle eest Oscari. Samuti tegi ta koostööd Michael Jacksoniga ning kirjutas temaga kahasse laulu "We Are The World", mis oli mõeldud heategevusürituse "USA for Africa" tarbeks.

Kahe popstaari koostöö sai hiljuti ka uuendatud, kui Richie osales Jacksoni uue albumi "Release" (2007) tarvis ühe loo kirjutamisel. Richie ise on selle laulu kohta, mille pealkiri on "The Whole World Over", öelnud: "See on väga eriline lugu... see läheb südamesse ning jääb kogu päevaks saatma."