Mine sisu juurde

Leopold II

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Leopold II (Saksa-Rooma keiser))
 See artikkel räägib Saksa-Rooma keisrist; samanimeliste kohta vaata Leopold II (täpsustus).

Leopold II
Sünniaeg 5. mai 1747
Viin
Surmaaeg 1. märts 1792 (44-aastaselt)
Viin
Autogramm

Leopold II (5. mai 1747 Viin1. märts 1792 Viin) oli Saksa-Rooma keiser 1790–1792 ja Toscana suurhertsog (Pietro Leopoldo nime all) 1765–1790 Habsburgide-Lotringite dünastiast.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Ta oli Saksa-Rooma keisri Franz I Stephani ja keisrinna Maria Theresia poeg ning Saksa-Rooma keisri Joseph II noorem vend. Tal oli 15 õde-venda.

Et ta oli oma vanemate üheksas laps ja kolmas poeg, siis oli vähetõenäoline, et temast võiks keiser saada, mistõttu teda kasvatati vaimulikuks. Pärast tema vanema venna Charlesi surma rõugetesse 1761. aastal otsustati aga, et temast saab järgmine Toscana suurhertsog. Leopold asus suurhertsogkonda juhtima pärast tema isa surma 1765. aastal.

Toscana suurhertsogina oli ta oma alamate hulgas ebapopulaarne, kuigi paljud tema reformid tõstsid suurhertsogkonna stabiilsele tasemele, mida ei olnud mõnda aega nähtud. Ta lasi uuendada maksu- ja tollisüsteemi, muutis süstemaatiliselt kättesaadavaks rõugetevastase vaktsineerimise, kaotas surmanuhtluse ja keelas piinamise. Ta lasi rajada uue haigla (Bonifacio) ja kunstigalerii (Galleria dell'Accademia). Ta lasi arendada ka uut põhiseadust, mis põhines kodanike poliitiliste õiguste austamisel ning harmoonial täidesaatva ja seadusandliku võimu vahel, kuid mis oli nii radikaalselt uus, et see kogus vastuseisu isegi nendelt, kes võinuks sellest kasu saada.

Aastal 1790 suri keiser Joseph II pärijateta ja Leopold kutsuti Viini, et võtta üle tema perekonna Austria valduste valitsemine ja saada keisriks.

Keisrina püüdis ta jätkata oma venna reforme ja teda peeti valgustatud monarhiks, kuid pidi samas hakkama sõdima ka revolutsioonilise Prantsusmaaga. See sundis teda ajama reaktsioonilist poliitikat, mistõttu mitu Joseph II reformi tühistati, samuti ei saanud Leopold ellu viia enda omi.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Ta abiellus 5. augustil 1764 Hispaania kuninga Carlos III tütre María Luisaga (17451792). Abielust sündis ajavahemikus 17671789 16 last, kellest 14 said täiskasvanuks:

Eelnev
Joseph II
Saksa-Rooma keiser,
Austria ertshertsog,
Milano hertsog

17901792
Järgnev
Franz II
Eelnev
Francesco Stephano
Toscana suurhertsog
1765–1790
Järgnev
Ferdinando III