Leonberger

Allikas: Vikipeedia
Leonberger
Leonberger Huendin.JPG
FCI standard nr 145
Rühm 2: pinšerid ja šnautserid, molossid ja šveitsi alpi karjakoerad
Alarühm 2: molossid
Alajaotis 2: mägikoerad
Standard nr 145   20.09.2002 (en et)
Päritolumaa Saksamaa Saksamaa
Töökatsed ei
Kasutus valve- ja seltsi- ja perekoer
Tunnused
Turja kõrgus soovitatav keskmine 76 cm (isane)
soovitatav keskmine 70 cm (emane)[1][2]
Kattekarv
keskmise pehmusega kuni karm, rikkaliku pikkusega, liibuv, ilma lahknevuseta seljal...[1][2]
Karvkate
lõvikollane, punane, punakas­pruun, samuti ka liiva­karva toonid...[1][2]
Commons-logo.svg Meediafailid Wikimedia Commonsis
Koer (Canis lupus familiaris)

Leonberger on hiiglaslik koeratõug. Tõu nimetus tuleneb linna Leonberg  Baden-Württemberg, Saksamaa. Legendi järgi Leonberger oli näiliselt kasvatatud "sümboolseks koeraks", mis võiks imiteerida lõvi linnamaal.

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Leonberger 

Välimus[muuda | muuda lähteteksti]

See mägikoer esineb koos kahekordse topeltkattega; Leonberger on suur, jõuline ja elegantne koer, kellel on tasakaalustatud keha tüüp, keskmine temperament ja dramaatiline kohalolek. Pea on kaunistatud silmatorkava musta maskiga ja projekteerib tõu selgelt intelligentsust, uhkust ja sõbralikkust. Jäädes truuks oma varajase juured kui võimekas pere-ja töökoer ja otsingu-ja päästetööde koer üllatavalt osavad Leonberger on heli ja kooskõlastatud, nii jõudu laager ja elegantsi liikumine. A dimorphic tõu Leonberger tal on kas väga mehelik või elegantselt naiselik vorm, mistõttu sooliselt kohe tuntavad.[3]Mall:Rp

Suurus, osa, ja aine[muuda | muuda lähteteksti]

Turja kõrgus:

Kaal:

Leonberger emane 

Pea[muuda | muuda lähteteksti]

Pea on hästi tasakaalustatud, proportsionaalne koera suurusega ja on tugevam kui lai koos pikkuse ja koonu pikkuse kolju ligikaudu võrdsed. Koos liibuvad silmalaud, silmad on seatud sisse kolju peale veidi viltu; silmad on keskmise suurusega, mandlikujulised  ja tumepruunid. Kõrvad on mahlaka, keskmise suurusega, ja ripats kujuline, koos piisava aine riputada lähedal kolju ja tilk otsa kõrvad tasandil, mille sees suu nurkades. Et Leonberger on kõrvad tõuseb pooleldi vahel silma ja peale tema kolju tasemele peale tema kolju. Kuigi tasandil hammustab ja kergeid kõrvalekaldeid, mis ei mõjuta stabiilsuse alumise lõualuu on ühine, ideaalne Leonberger capably omab tugevat hambumusega hammastik koos täishambumus.Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane.

Mantel[muuda | muuda lähteteksti]

Leonberg-Male-Adulte-Ursus.jpg

Nii vajadus tööd ja määratleda atribuut tõu Leonbergeril on niiskuskindel  kahekordne karvkate, mida täiendab lühem, peenemad karvad on tema koonul ja jäsemetl. Pikk, tugev, välimine karv on vastupidav, suhteliselt sirgeja tasane . Täiskasvanul Leonbergeril on väljakujunenud karvkate. Samamoodi on tema saba on väga hästi kaunistatud tipust aluseni, kus see ühildub harmooniliselt koos tuharaga. Kui kliima seda lubab on tema aluskasukas pehme ja tihe.

Värv[muuda | muuda lähteteksti]

Võimalikud on erinevad karvakatee värvid, sealhulgas kõik lõvi-kollase kombinatsioonid, punase, punakaspruuni ja liiva tooni.Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane. Nina, jalapadjad ja huuled peaksid alati olema mustad. Vale värvi hulka kuulub pruun nina . Väike laik valget  rinnal või varbal on lubatud.Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane.

Temperament[muuda | muuda lähteteksti]

Leonberger.jpg

Ta sobib pigem perekoeraks, Leonbergeri temperamentsus on üks tema kõige oluliseim ja tähtsam iseloomutunnus . Hästi sotsialiseeritud ja koolitatud, Leonberger on enesekindel, tekitab vähe müra, allub pereliikmetele, sõbralik laste suhtes, ning on suuteline aru saama sellest, kui ta on kohustatud oma pere või vara kaitsma. Usaldusväärne, lojaalne, intelligentne, mänguhimuline ja sõbralik, neid võib võtta kaasa igale poole, ilma raskusteta ja kohanevad olukorraga kiiresti.Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane. Varajane treenimine ja sotsialiseerumine on olulised.a

Tervist[muuda | muuda lähteteksti]

Leonbergers on tugevad, üldiselt terved koerad.Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane. Hip dysplasia, mis laastab paljud suured tõud,Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane. on suuresti kontrollitud, sest jõupingutusi paljud kasvatajad, kes aktiivselt ekraani oma Leonbergers, kasutades X-kiirte poolt hinnatud Orthopedic Foundation for Animals ja jäta dysplastic isendid välja genofond, vähendades seeläbi riski luude/liigeste probleemid.Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane. üle 20 aasta, kasvatajad kuuluvad Leonberger Club of America, mis on välja antud pedigrees jaoks Leonberger tõugu Ameerikas, kinni pidama mitmeid aspekte saksa aretus programmi, mille liige kennels võib valida ainult aretada koeri, kes olid tunnistatud kolme põlvkonna free hip dysplasia. Kui tõenäoline esinemissagedus hip dysplasia tõu oli vähenenud peaaegu 10% ja esinemist OFA-hinnatud "Suurepärane" puusad on kasvanud üle 60% vaid 20 aastat.Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane. Praegune haigestumuse hip dysplasia aastal Leonbergers on tõenäoliselt umbes 13%.Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane. Pärast 2010. aastat, kui Leonberger Club of America liitunud American Kennel Club, varem range aretus-eeskirjad ei ole enam kohustuslik kõigile Leonbergers.

Kuigi ei ühine, Leonbergers ei pärida ja/või arendada mitmeid haigusi, mis ulatuvad nende mõju on kerge ja laastav. Lisaks hip dysplasia, Leonbergers saab pärida ja/või arendada probleeme südamega, päritud Leonberger halvatus/polüneuropaatia, osteosarcoma, hemangiosarcoma, osteochondrosis dissecans, allergia, seedetrakti häired, kae, entropion/ektroopium silmalaud, progresseeruv võrkkesta atroofia, päraku ümbrus fistulas, ja kilpnäärme häired.Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane. Kuigi kuulujutud ei kao, Leonbergers on tundlikumad anesteesia kui muud tõugu koer, nad on suuresti vale.Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane. Leonbergers, nagu teiste suurte tõugude koertele, nõuavad väiksemat annust ühe naela rahusti kui väiksemad tõud, et saavutada sama efekti.Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane. Euroopa Leonberger Tervise Sihtasutus eraõiguslik mittetulunduslik sihtasutus, mille ainus ülesanne on toetada suuri teadlasi, kes püüavad kindlaks teha geneetilised markerid tõsised haigused, mis mõjutavad tõug keskenduvad praegu osteosarcoma, hemangiosarcoma, ja Leonberger polüneuropaatia.Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane.

Pikaealisuse[muuda | muuda lähteteksti]

Leonbergers SUURBRITANNIAS ja USA/Kanada uuringutes oli keskmine eluiga umbes 7 aastat,Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane. mis on umbes 4 aastat vähem kui keskmine tõupuhtad koerad, kuid tüüpiline samuti suurusega tõud.Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane. Umbes 20% Leonbergers uuringutega elas 10 aastat või rohkem. Vanim koerad nii uuringute suri umbes 13.Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane.Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane. Prantsusmaal, tõug on keskmine eluiga on 8.75 aastat.Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane.

Tõsised haigused võivad mõjutada Leonberger—teatud tüüpi vähk on väga levinud tõug. Mao paisutamine volvulus, mida tavaliselt nimetatakse paistetama, on teine tõsine seisund, mis mõjutab paljude suurte - ja hiiglane-tõu koerad, eriti need, kellel on sügav kummutid. See põhjustab kõhus keerata ja võib lõppeda surmaga üsna kiiresti.Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane. Täiskasvanud Leonbergers alati tuleks sööta kaks korda päevas, mitte üks suur sööki, et vähendada tõenäosust, et paistetama. Leonbergers ei ole üksi pärib raskeid haigusi, ja vastavalt University of Sydney LIDA töörühma, Leonbergers on suhteliselt vähe tervise probleemidega võrreldes teiste tõugudele.Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane.

2004 UK, Kennel Club uuring, kõige levinumad surmapõhjused olid vähk (45%), südame haigus (11%), ja "tundmatu" (8.5%).Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane. on 2000 USA/Kanada Leonberger Club of America uuringust, kõige levinumad surmapõhjused olid vähk (37%), vanadus (12%), südame haigus (9%) ja "äkksurm" (8%).Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane.

Uuringud on näidanud, probleeme pärilik polüneuropaatia teatud populatsioonid LeonbergersViitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane. ja kae koerad ühendkuningriigis.Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane. uuring "Leonberger polüneuropaatia" ilmus aastal 2014.Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane. Geneetiline testimine on teinud läbi protokolli manustada Põhja-Ameerika Ülikooli Minnesota Veterinaar-Diagnostika Laborisse.Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane. või Instituut, Geneetika, Vetsuisse Teaduskonna, Ülikooli Bern, Bern, ŠveitsViitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Selles 1830s, Heinrich Essig, koera kasvataja ja müüja ja linnapea linna Leonberg lähedal Stuttgart in Baden-Württemberg, Saksamaa, väitis, et on loonud Leonberger ristamisel naine Landseer Newfoundland "barry" male Suur St. Bernard Varjupaigas ja Klooster (mis oleks hiljem luua Saint Bernard tõug). Hiljem, vastavalt Essig, Pürenee Mountain Koer oli lisatud, mille tulemuseks on väga suured koerad koos pika, valge mantlid, mis olid moe jaoks aega, ja meeldiv temperament. Esimese koera registreeritud Leonbergers on sündinud 1846 ja oli paljude hinnatud omadused tõugu, kust nad pärinevad.Isberg, Caroline Bliss. "Leonberger Breed". Leonberger-Hunde.org.  populaarne legend on see, et see oli kasvatatud meenutama vapi loom Leonberg, lõvi.[5] Euroopa Leonberger koer sai populaarseks mitmed Euroopa kuninglikku majapidamist, sealhulgas Napoleon II, Keisrinna Elizabeth Austria-Ungari, Prince of WalesLusby, M (March 2014). The Leonberger. p. 14. ISBN 978-1-59378-314-3.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |date= (juhend)Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |date= (juhend) , Otto Von Bismarcki, Keiser Napoleon III, ja Umberto I Itaalia. Essig väidet, aretus koer, nagu on kirjeldatud üle vaieldakse. Kirjed juba 1585 võivad viidata olemasolu Leonberger-tüüpi koerad; dokumendid, mis pärinevad 1601 valduses Metternich pere kirjeldada sarnased koerad, mida kasutatakse, et ära hoida vargust loomakasvatus.[6] Kas nii, kahtlemata olemas, et Essig nimega ja registreeritud tõu esimene. Must-valge graveerimine Leonberger lisati Illustreeritud Raamat on Koera poolt Vero Shaw (p. 488) 1881. ajal, Essig 'Leonbergers kurdeti nii tähtsusetu knockoff St. Bernard—ei ole stabiilne ja tunnustatud tõu—ja toote populaarne moehullus või mood suured ja tugevad koerad, fomented osaliselt Essig' hämmastavast turunduse oskusi (ta andis koera, et rikas ja kuulus).[7]

Kaasaegse ilme Leonberger, tumedam mantlid ja mustad maskid, töötati välja ajal, viimane osa 20. sajandi mägikitse muud tõud, nagu Newfoundland.Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane. See oli vajalik, sest aretus varude Leonberger olid oluliselt mõjutatud kaks maailmasõda. Ajal I maailmasõda, kõige Leonbergers jäid ise enda eest hoolitsema, sest kasvatajad põgenenud või tapeti. Teadaolevalt vaid viis Leonbergers elasid I MaailmasõjaViitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane. ja olid kasvatatud kuni II maailmasõda , kui, jällegi, peaaegu kõik Leonbergers olid kadunud. Ajal kahe maailmasõja Leonbergers kasutati tõmmata laskemoona vankrid, teenuse, et tõug on riik, mille tulemusel Leonbergers' lähedal-hävitamine.Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane. Leonbergers täna võib olla nende esivanemad jälgida, et kaheksa koeri, kes on üle elanud II Maailmasõja.Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane.

Traditsiooniliselt, Leonbergers hoiti nagu põllumajandusettevõtete ja koerad olid palju tunnustust oma võimeid vaata[8][9][10][11][12] ja eelnõu tööd. Nad olid sageli näinud tõmmates vankrid ümber küla Bavaria ja ümbritsevad piirkonnad.Mall:Rp Ümber 20. sajandi alguses, Leonbergers imporditi valitsuse poolt Kanada kasutamiseks vee pääste/elupäästvat koerad.[13] tõug jääb sellesse rolli täna, koos Newfoundland, Labradori Retriiverja Kuldne Retriiver koerad, need on kasutatud itaalia School of Canine Vetelpäästja.[14][15] Nad on edukalt kasutatud nii karja valvur ja koerad.[16]

Kui Leonberger saanud American Kennel Club tunnustamise liikmena töörühmViitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane. jaanuar 1, 2010, koos Islandi Lambakoer ja Cane Corso. See oli 167th tõug olema tunnustatud AKC.Viitamistõrge: Algussilt <ref> on väärdunud või selle nimi on vigane.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. 1,0 1,1 1,2 "Leonberger" (pdf) (inglise keeles). FCI. Vaadatud 16. mail 2018. 
 2. 2,0 2,1 2,2 "Leonberger" (pdf). EKL. Vaadatud 16. mail 2018. 
 3. Junehall, Petra Breed Standard: Leonberger, 08-tryck, 2005.
 4. "AKC meet the Breeds: Leonberger". American Kennel Club. 2010. Vaadatud 15 January 2012.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |accessdate= (juhend)
 5. Isberg, Caroline Bliss. "Leonberger Breed". Leonberger-Hunde.org. 
 6. Lusby, M (2005). The Leonberger. p. 14. ISBN 978-1-59378-314-3. 
 7. Shaw, Vero (1881). Leonberg Dog. The Illustrated Book of The Dog (Cassel, Petter, Galpin & Company). pp. 479–480, 488–494. Vaadatud March 31, 2014.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |accessdate= (juhend) at Internet Archive
 8. "Leonbergers At Work – Herding Training". Leonberger Club of Ontario. Vaadatud May 17, 2014.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |accessdate= (juhend)
 9. "Leonberger". Canada's Guide to Dogs. Vaadatud May 17, 2014.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |accessdate= (juhend)
 10. "Leonberger". Vaadatud May 17, 2014.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |accessdate= (juhend)
 11. Landry, Jean-Marc (August 1999). "The use of guard dogs in the Swiss Alps: A first analysis" (PDF). KORA Bericht (2): 19. ISSN 1422-5123. Vaadatud May 15, 2014.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |accessdate= (juhend)
 12. "AKC proposed group realignment". American Kennel Club. December 2011. Vaadatud May 15, 2014.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |date=, |accessdate= (juhend)
 13. Pfaumer, Sharon (July 1996). "The Leonberger, the golden-hearted lion dog". Dog World (USA): 14–22.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |date= (juhend)
 14. "Bonewatch: The doggy lifeguards that leap from helicopters to save stranded swimmers". Daily Mail. August 27, 2010. Vaadatud January 15, 2011.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |date=, |accessdate= (juhend)
 15. Manetti, Francesco (August 23, 2010). "Italian school teaches dogs to become lifeguards". Los Angeles Times. Associated Press. Vaadatud October 15, 2011.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |date=, |accessdate= (juhend)
 16. Dohner, Janet Vorwald (October 4, 2016). Farm Dogs: A Comprehensive Breed Guide to 93 Guardians, Herders, Terriers and other canine working partners. North Adams, MA: Storey Books. p. 300. ISBN 9781612125923. Vaadatud February 25, 2017.  Kontrolli kuupäeva väärtust kohas: |date=, |accessdate= (juhend)