Kuumaõhupuhur

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Elektriline kuumaõhupuhur

Kuumaõhupuhur on käeshoitav seade, mida kasutatakse kuuma õhuvoolu tekitamiseks, tavaliselt temperatuurivahemikus 100 °C kuni 550 °C, mõned võimsamad mudelid ulatuvad kuni 760 °C. Tööriist meenutab oma kujult fööni või akutrelli, mille otsast puhub kuuma õhku. On olemas nii kaasaskantavad kui ka statsionaarsed mudelid, mis on võimsamad.

Ehitus[muuda | muuda lähteteksti]

Kuumaõhupuhuris tekitab soojust soojusallikas, milleks on tavaliselt elektriline soojuselement, kuid kasutatakse ka gaasileeki. Õhu paneb liikuma elektriline ventilaator, kuid gaasileegi puhul võib piisada ka gaasirõhust. Tööriista otsas paikneb otsik, mida kasutatakse, olenevalt eesmärgist, õhu suunamiseks. Otsikute kuju erineb vastavalt otstarbele. Mehhanismi ümbritseb ka ümbris, mis hoiab kõiki tööriista komponente koos ja muudab tööriista turvaliseks. Tööriista käivitamiseks kasutatakse päästikut, mis asub kestast väljaspool ja mida vajutades hakkab puhur tööle. Käeskantavatel mudelitel on ka käepide. Kuumaõhupuhuri ehitus on sarnane fööniga.

Kasutus[muuda | muuda lähteteksti]

Kuumaõhupuhureid kasutatakse füüsikas, materjaliteaduses, keemias, inseneriteaduses, laboratoorsetes tingimustes ja töökodades. Erinevaid kuumaõhupuhureid kasutatakse erinevate eesmärkide saavutamiseks. Puhurid võivad erineda temperatuuri kui ka õhuvoolu laiuse ja tugevuse poolest. Eesmärgiks võib olla värvi eemaldamine, pindade kuivatamine ja soojendamine, materjalide kahandamine ja painutamine. Puhureid saab kasutada ka külmunud objektide sulatamiseks.[1][2] Neid kasutatakse laialdaselt ka elektroonikas erinevate osade lahti jootmiseks ja trükkplaatide pinnale paigaldatud elektroonika ümber töötlemiseks. Samuti saab puhureid kasutada erinevate seadmete testimiseks ülekuumenemise vastu.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]