Kurenokajälg

Allikas: Vikipeedia
Kurenokajälg imiku kuklal.

Kurenokajälg (naevus simplex, Nevus flammeus nuchae)[1] on umbes kolmandikul kõigist vastsündinutest esinev ajutine harilik sünnimärk, mida põhjustab kaasasündinud kapillaarne väärareng.[2] Kurenokajälg võib ilmuda ka esimestel elukuudel.

Kurenokajälg on tumeroosa. Piirjooned on ebakorrapärased. Ta asetseb laugudel, otsmiku keskel või kuklal juustejoonel, vahel ka mujal, näiteks ninaotsas või ülahuulel. Neid võib olla ka mitu. Algul on ta väga silmatorkav. Nutu ajal tuleb ta rohkem esile, muutudes tumedamaks. Toatemperatuuri muutudes võib ta muutuda heledamaks või tumedamaks. Vajutamisel muutub ta kahvatuks, kuid säilitab punaka värvuse.

Kurenokajälg kaob mõne kuuga. 18 kuu jooksul on ta alati kadunud, välja arvatud kuklal asetsev kurenokajälg, mis tavaliselt säilib aastateks, kuid jääb reeglina juuste alla. Väga heledanahalistel täiskasvanutel võib ka mujal asetsev kurenokajälg olla aimatav.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Mary Ann Fletcher: "Physical Diagnosis in Neonatology"
  2. James, William; Berger, Timothy; Elston, Dirk (2005). Andrews' Diseases of the Skin: Clinical Dermatology. (10th ed.). Saunders. Lk 169. ISBN 0-7216-2921-0.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]