Kopenhaageni džässifestival

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Kopenhaageni džässifestival on iga-aastane džässmuusika üritus, mis toimub juulikuus Taani pealinnas Kopenhaagenis. Kopenhaageni džässifestivali korraldati festivalina alates 1979. aastast, aga juba 1964. aastast on Tivoli aiad korraldanud kontserdisarju Kopenhaageni džässifestivali nime all, kus on tähtesinejateks on olnud Thelonius Monk, Miles Davis ja paljud teised.

2004. aastal külastas festivali 240 000 inimest [1]. 2006. aastal toimus 850 kontserti.[2] Tänapäeval toimub Kopenhaageni džässifestival rohkem kui 100 esinemispaigas 1100 kontserdiga ning seda külastab ligikaudu 260 000 inimest[3] – sellega on see suurimaid Euroopa muusikaüritusi.

Kopenhaageni džässifestivalil on üles astunud teiste seas Sonny Rollins, Oscar Peterson, Ray Charles, Michel Petrucciani, Niels-Henning Ørsted Pedersen, Keith Jarrett, Wayne Shorter, Dizzy Gillespie, John Scofield,[4] Herbie Hancock, Pat Metheny, Michel Camilo, Ornette Coleman, Svend Asmusseni kvartett, Richard Bona, Tony Allen ja Chick Corea.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

1979. asutatud Kopenhaageni džässifestival on tihedalt seotud Kopenhaagenis 1960. aastatel toimunud džässi arenguga, kui linn oli Euroopa koduks sellistele ameerika džässmuusikutele nagu Dexter Gordon, Ben Webster ja Kenny Drew.

1970. aastate jooksul levis džässmuusika publiku seas juba sedavõrd, et 1978. aastal otsustas jurist ja projektijuht Poul Bjørnholt võtta kätte ning korraldada džässifestivali, mõistes, et kohalikud džässiklubid, avalikke teenuseid pakkuvad asutused, teatrid ja suured saalid saaksid sellele ettevõtmisele kaasa aidata.

1979. aastast 1990. aastateni kasvas festival ühtlases tempos, jõudes võõrustada nii kohalikke kui ka välismaa artiste. Tänapäeval on üle 1000 kontserdi andev Kopenhaageni džässifestival üks suurimaid muusikafestivale.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]