Mine sisu juurde

Arengutreening

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Kootsing)

Arengutreening ehk kootsing (inglise keeles coaching) on arengunõustamine, mõtteviiside muutumist soodustav ja loominguline koostöö juhendaja ja kliendi vahel, mille sihiks on võimete ja võimaluste täielikum kasutamine.[1][2]

2016. aastal korraldatud sõnavõistlusel leiti inglise sõna coaching eestikeelseks vasteks "kootsing".[3] Hiljem valiti "kootsing" 2016. aasta kolesõnaks.[4]

Arengutreeningu puhul ei tegelda ravimise või tervendamisega, ei analüüsita kellegi hingeelu või kunagisi probleeme ega lahendata konflikte. Selle puhul anta hinnanguid ega pakuta lahendusi ning see pole ka kellegi treenimine mingi kindla eesmärgi saavutamiseks.

See on abi ja toetus, paindlik lähenemine inimese enda arusaamistele ja vajadustele. Tegeldakse sellega, mis toimub just nüüd ja siin, ollakse suunatud tulevikku ning seatakse eesmärke. Sellega aidatakse inimesel ise aru oma probleemidest ja leida lahendusi.

 • Takistusi ületades liikuda sihikindlalt
 • Saavutada soovitud tulemusi.
 • Aidata kasutada ressursse kõige efektiivsemal ja paremal viisil.
 • Juhtida muudatusi elutervelt.
 • Inspireerida, tekitada sisemist jõudu ja tasakaalu.
 • Inimene teeb tööd tulemuslikumalt, rõõmuga ja jätkusuutlikult.
 • Inimene kasutab oma oskusi ja omadusi teadlikumalt ja efektiivsemalt.
 • Inimene tuleb toime keeruliste olukordadega.

Juhendaja on eriväljaõppega asjatundja, kelle haridus, kogemused, tase vastavad ICF,[5] EMCC,[6] ESCÜ,[7] või sarnase ühenduse poolt määratletud standarditele.

Juhtide nõustamine

[muuda | muuda lähteteksti]

Tihtipeale vajavad juhid enda kõrvale arengunõustajat selleks, et treenida inimeste juhtimisega seotud oskusi ja saada tänu sellele oma töös tõhusamaid tulemusi. Juhendaja on ühtlasi neutraalne spetsialist, kes peegeldab ja abistab juhti tema igapäevatöös ja tegemistes – aidates tal märgata erinevaid mustreid ja vaatenurki.

Meeskonna arendamine

[muuda | muuda lähteteksti]

Meeskonnatöös on arengunõustaja abiks nii koostöö tõhustamisel ja -kultuuri kujundamisel kui ka muudatuste juhtimisel. Tüüpilised teemad meeskonna nõustamisel on infovahetus, rollid ja tööjaotus, koostööoskused ja konfliktid – kusjuures lähtutakse alati meeskonna konkreetsetest vajadusest.

Juhid õpivad ise oma igapäevase töö käigus kasutama arengunõustaja poolt soovitatud meetodeid ja vahendeid selleks, et toetada oma töötajate arengut ja tõsta efektiivsust. Sellist juhtimisstiili kasutav juht kasvatab töötajates eneseusku, motivatsiooni ning inimesi toetades ja neisse uskudes on ta ka ise seeläbi parem juht.

Selliseid juhtimismeetodeid saab õppida nii isikliku juhendaja abil kui ka spetsiaalse väljaõppega.

 1. Definitsioon: International Coach Federation.
 2. Eesti Supervisiooni ja Coachingu Ühingu definitsioon.
 3. Coaching’i sõnavõistlus 2016
 4. Rain Kooli. Kolesõna 2016 on "kootsing" ERR Uudised, 02.05.2017.
 5. "The International Coach Federation".
 6. "European Mentoring & Coaching Council".
 7. "Eesti Supervisiooni ja Coachingu Ühing".