Koni tuulik

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Koni tuulik 1913. aastal
Koni tuulik pärast konserveerivat remonti

Koni tuulik on tuulik Puhja aleviku idaservas.

Selle geograafilised koordinaadid on 58° 20′ 24″ N, 26° 19′ 22″ E.

Lõuna-Eestis laialt levinud puidust hollandi tüüpi tuuleveski ehitas 1893. aastal Jaan Koni (1852–1912), kuna pidi seni Järvakülas majandatud Kiho talu üle andma 25-aastasele perepojale oma naise esimesest abielust.

Ehitusmeistriks oli Peter Morgen. [1]Kaheksakandiline tüvipüramiidjas keresõrestik on kaetud laudisega, pealt laastkattega. Kere toetub madalale maakivist vundamendile. Pea on paadikujuline, tiivad on hävinud. Tuules hoidmiseks olid sabapuu kinnitamiseks ümber veski kivipostid. Jahvatusseadmeiks on olnud kaks paari kive ja sõelapüülimasin.[2]

Veskis on jahvatatud kuni 1980. aastate lõpuni elektriajamitel servikividega, peamiselt loomajahu. Töötas terade tuulamise seade. Oma kohal on säilinud üks kahest tuuleveski-aegsest veskikivipaaridest, tuuliku peavõll, värkel, ülemine hammasratas ja pärss. Ka sõelapüülimasin on seniajani servikivi all olemas. 2005. aasta konserveeriva remondi käigus uuendati torni pehastunud laudise osad, mõned palgid ja veskipea sarikad. Kogu veski löödi üle laastukattega, mis võõbati loodusliku konservandiga.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. koost Hanno Talving (2005). "Eesti tuulikud. Vanu fotosid aastaist 1867--1944". Tartu: Greif. Lk 151. 
  2. Eesti arhitektuur, Tartumaa, 1999

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]