Kolumats

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Saksakeelne "Struwwelpeter" aastast 1917.

Kolumats (ka Kahupea Kaarel; saksa keeles Der Struwwelpeter (otsetõlkes "Sasipea Peeter")) on Heinrich Hoffmanni 1845. aastal avaldatud Saksa lasteraamat. See sisaldab kümmet erinevat illustreeritud ja riimis tekstiga lugu. Igal lool on oma kindel moraal, mis näitavad, kui ohtlikud tagajärjed võivad olla, kui käitutakse ebaadekvaatselt, vastuolus üldistele moraali- ja hügieeninormidele.[1] Esimese loo pealkiri on ühtlasi terve raamatu pealkirjaks.

Struwwelpeter on üks varasemaid lastele mõeldud raamatuid, mis ühendab visuaalse ja verbaalse narratiivi raamatuformaadis ning mida peetakse koomiksite eelkäijaks.[2] Struwwelpeter on tuntud rätsepa (või Käärmehe, Käärkäe) tegelase tutvustamisega lääne kirjanduses. Mõned uurijad näevad raamatus sisalduvaid lugusid illustratsioonidena paljudest laste psüühikahäiretest, millest me täna teame.[3]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. ‘Hoffman entry’, Lambiek Comiclopedia. Accessed Oct. 29, 2017.
  2. ‘Hoffman entry’, Lambiek Comiclopedia. Accessed Nov. 28, 2016.
  3. Stewart, M. A. (1970). "Hyperactive children". Scientific American. 222: 94–98. doi:10.1038/scientificamerican0470-94.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • "Kahupea Kaarel ehk lõbusad lood ja kentsakad kujud 3-6 aastastele lastele". H. Hoffmann'i järele eestistanud Endor Tendor. Tallinn, Tallinna Eesti Kirjastus-Ühisus, 1923?
  • "Kolumats". Eesti Raamat 1982.