Kodanliku Õhukaitse Nädal

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Kodanliku Õhukaitse Nädal oli 23. septembrist kuni 1. oktoobrini 1939 Eestis toimunud üleriiklik kodanliku õhukaitse propagandaüritus. KÕ nädala eesmärgiks oli levitada kodanliku õhukaitse ideid, põhimõtteid ja KÕ korralduse vajadust laiematesse rahvahulkadesse ja virgutada ning kaasa tõmmata kodanikke, asutusi, ettevõtteid ja organisatsioone intensiivsele kaastööle kodanliku õhukaitse alal ja hankida VKÕ ühinguile tulusid väljaõppega, varustuse soetamisega ja muu tegevusega seoses olevate kulude katteks.

Nädala üritusi juhtis keskkomitee eesotsas nädala üldjuhi Elmar Umbliaga. Nädala aupatroon oli Johan Laidoner, aukomiteesse kuulusid Kaarel Eenpalu, Richard Veermaa, Aleksander Jaakson ja Leo Sepp.

Nädal algas Johan Laidoneri raadioläkitusega 23. septembril 1939 kell 1920–1940, kus ta rõhutas kodanike enesekaitse korraldamise vajadust. "Tänapäeva sõda erineb suurel määral läinud aegade sõdadest. On juure tulnud sõda õhuruumis, mille oht tabab mitte üksnes sõjavägesid rindel, vaid veel rohkem sõjalisi objekte tagalas, isegi kogu riigi maa-alal ja arusaadavalt ka tsiviilelanikke – nende seas ka naisi ja lapsi, kes harilikult sõjategevusest osa ei võta."

Suuremates linnades toimusid KÕ näitused, Tallinna näitusel ka KÕ tarvete müük. Üle maa peeti aktusi, koosolekuid ja loenguid. Ajakirjanduses avaldati selgitavaid kirjutisi, üleskutseid jne. Kasutusel oli vastav postitempel. Riigi Ringhääling ja Kaitseliidu Nõmme saatja kandsid üle selgitavaid kõnesid, reportaaže ja kuuldemänge. KÕ tähtsust rõhutati ka kõigis kirikuis 24. septembril ja 1. oktoobril toimunud jumalateenistustel.

Elanikele eeskuju võtmiseks ja tutvumiseks olid ehitatud musterkaevikud ja -varjendid, demonstreeriti süütepommide kustutamist KÕ instruktorite juhtimisel. 24. septembril 1939 toimus Tartus lennupäev 4 mootor- ja 1 purilennuki osavõtul. Tallinnas sõitsid KÕ propagandaautod ipriidikindlais ülikondades tegevkondlastega. Tallinnas ja Rakveres korraldati KÕ heaks loterii.

1. septembril 1939 oli Teine maailmasõda juba alanud, kuid mitte mürkgaasidega peetava õhusõjana, milleks kodanlik õhukaitse valmistunud oli. Nädala toimumise ajal tekkis Eesti ja Nõukogude Liidu vahel välispoliitiline kriis, kuid sõda suudeti ära hoida lepingu sõlmimisega 28. septembril 1939.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • J. Kangro. Ülevaade üleriigilisest KÕ nädalast. Õhu- ja Gaasikaitse, 26. oktoober 1939, nr. 10, lk. 193-198.