Klaukkala

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Klaukkala kirik

Klaukkala (rootsi keeles Klövskog) on asula Soomes Lõuna-Soome läänis Uusimaa maakonnas, Nurmijärve valla lõunapoolsem asula. See asub 30 km kaugusel Helsingist, Espoo ja Vantaa piir on umbes 5 km kaugusel. Küla kõrval on umbes 1,5 ruutkilomeetri suurune Nurmijärvi kõige valjem järv Valkjärvi, mis suubub Luhtajoki jõena küla põhjaosast itta ja kagusse Vantaa jõkke.

Klaukkala elanike arv on suurim kogu vallas, sest see on üle 18 000. Selle rahvaarv hakkas tõusma 1960. aastatel, kui see ületas Nurmijärvi kirikuküla. 1970. aastatel kasvas Klaukkala ka suuremaks kui Rajamäki, mis oli seni Nurmijärvi küladest suurim. Sel ajal oli Klaukkala rahvaarv üle 2500. Tänapäeval on Klaukkala elanikkond veelgi suurem kui Uusimaa kolm linna: Hanko (8300), Karkkila (8800) ja Loviisa (14800). Klaukkalas on oluline ränne peamiselt Helsingi linnastu; kuna Helsingi kesklinnast pooletunnise autosõidu kaugusel asub küla, köidab see eriti lastega peresid.

Suurenenud liiklus, mis tuleneb elanikkonna kasvust, tekitab probleeme. Seetõttu on alates 1980. aastatest planeeritud maanteed Valtatie 3 ja Numlahti küla vahel, mis mööda Klaukkalat, ja võib-olla ka raudteeliikluse ühendamine Helsingiga, tõenäoliselt Vantaankoski raudtee jätkuna. 2017. aastal alustati uue Klaukkala keskuse ehitamist Viirinlaaksoga. Seal on seitse uut korterelamut ja transpordi sõlmpunkt uue bussijaamaga.

Ehitised[muuda | muuda lähteteksti]

Õigeusu kirik asub küla servas

Klaukkalas on mitu toidupoodi ja Viiri kaubanduskeskus, kuhu kuuluvad K-Citymarket ja veel 17 poodi. Samuti sisaldab Klaukkala teenuste portfelli tervisekeskus, raamatukogu, optikud, apteek, kaks munitsipaalhambakliinikut ja erahambaarst ning kaks riistakauplust. Lemmikloomade jaoks on Klaukkalas veterinaarkliinik ja kaks lemmikloomatoidu kauplust. Klaukkala hõlmab ka palju põhikoole, millest suurim on Isoniittu kool (Isoniitun koulu), mis hõlmab kõiki Soome põhikoolisüsteemi üheksat klassi. Seal on ka gümnaasium, Arkadian yhteislyseo, ja Rootsi kool, Vendlaskolan. 2017. aastal ehitati Klaukkala spordialale uus mitmeotstarbeline hoone Monikko.

Klaukkalal on kaks kirikut: Klaukkala kaasaegne vaskkattega kirik, ehitatud 2004. aastal, ja Õigeusu kirik Püha Nektari Aeginas, ehitatud 1995. aastal.

Etümoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Klaukkala nimi soome keeles põhineb maja nimel, mis omakorda sisaldab maja varajase nime nime, Nikolaus nime varianti. Maja nimi on algselt soome keel ja selle võõrustajaks on Klaukka. Juba 1540. aastal oli küla algselt nimeks Klaukka (Klauko 1710). Rootsi nimes tähendab eesliide "klöv" kapja ja sufiks "skog" tähendab metsa.

Tuntud soomlasi Klaukkalast[muuda | muuda lähteteksti]

Klaukkalast on pärit HIMi kitarristi Mikko Lindström ja Stratovariuse endine kitarrist Timo Tolkki. Ka laulja Aki Sirkesalo ja tema pere elasid Klaukkalas viimased aastad enne hukkumist Tai tsunamis 2004. aastal.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Kalliola, Matti (2011). Ison kylän tarina: Klaukkalan kyläkirja. Klaukkala: Klaukkalan kyläkirjatoimikunta. ISBN 9789529288106

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]