Katharine, Kenti hertsoginna

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Katharine, Kenti krahvinna)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Katharine, Kenti hertsoginna

Katharine, Kenti hertsoginna (Katharine Lucy Mary Windsor, neiupõlvenimega Worsley) (s. 22. veebruaril 1933) on Briti kuningliku perekonna liige, Kenti hertsogi abikaasa.

Hertsoginna pälvis avalikkuse tähelepanu 1994, kui ta astus katoliku usku, olles esimene kuninglikust soost isik alates 1701. aastast. Teda seostatakse muusikamaailmaga ning ta on esinenud mitmete kooride liikmena. Ta on ka iga-aastase Wimbledoni tennisevõistluse autasustaja, täites rolli, mille talle andis tema ämm, printsess Marina.

Hertsoginna soe käitumine on võitnud talle palju poolehoidjaid. Ta on eraelus tuntud kui Katharine Kent ning 2002 ka loobus ametlikult oma tiitlist Tema Kuninglik Kõrgus. Ta on ka avaldanud soovi, et teda nimetataks ametlikult kui Katharine, Kenti hertsoginna; selline viis on tavaliselt omane peeride eks-abikaasadele.

Varajane elu[muuda | muuda lähteteksti]

Katharine Lucy Mary Windsor sündis 22. veebruaril 1933 Yorkshire'is Sir William Arthington Worsley ja Joyce Morgani ainsa tütrena. Ta sai hariduse Queen Margareti koolis Yorki lähedal ja Runton Hilli koolis Norfolkis. Koolis õppis ta armastama muusikat ning teda õpetati mängima klaverit, orelit ja viiulit. Hiljem töötas ta mõnda aega Yorki lastekodus ja Londoni lasteaias enne, kui asus Oxfordi ülikooli õppima muusikat.

Abielu[muuda | muuda lähteteksti]

8. juunil 1961 abiellus ta prints Edwardiga, kes oli kuningas George V lapselaps ja kuninganna Elizabeth II nõbu. Pärast laulatust sai Katharine'i tiitliks Tema Kuninglik Kõrgus Kenti hertsoginna.

Paaril on kolm last, kes ei kanna kuninglikke tiitleid:

1977 sündis neil surnult neljas laps; see kaotus viis krahvinna suurde depressiooni, millest ta hiljem on ka avalikult rääkinud.

Katoliiklus[muuda | muuda lähteteksti]

1994 võeti hertsoginna vastu rooma-katoliku kiriku liikmeks. See oli tema isiklik otsus, milleks ka kuninganna nõusoleku andis. Hertsoginna selgitas oma valikut BBC-le antud intervjuus: "Mulle meeldivad juhised ja katoliku kirik pakkub juhiseid. Ma olen seda alati oma elus tahtnud. Mulle meeldib teada, mida minult oodatakse. Sa pead minema pühapäeval kirikusse, ja kui sa ei lähe, siis läheb sul kehvasti!"

Kuigi 1701 välja antud seadus ütleb, et katoliiklasega abiellumise korral kaotab kuninglikku perekonda kuuluv isik oma troonipärimisõiguse, ei sätesta seadus sama siis, kui abielludes anglikaan olnu usku vahetab. Seetõttu ei kaotanud hertsog oma kohta troonipärilusjärjestuses.

Hilisemad aastad[muuda | muuda lähteteksti]

Kenti hertsoginna otsustas 2002 loobuda oma tiitlist Tema Kuninglik Kõrgus ning vähendada ka enda täita olevate kuninglike kohustuste arvu. Sellest ajast peale teatakse teda kui Katharine Kenti. Tema ametlik tiitel on jätkuvalt siiski Tema Kuninglik Kõrgus Kenti hertsoginna.

Hertsoginna töötab nüüd Wansbecki Algkoolis muusikaõpetajana.

Aastaid on ta püüdnud tõrjuda kuuldusi, et tema ja ta abikaasa elavad eraldi ning et nad plaanivad lahutust, kuid kuuldused pole seniajani vaibunud. BBC on teatanud, et hertsoginna kannatab kroonilise väsimuse all, sellal kui Mail on Sunday teatab, et hertsoginnal on hoopiski depressioon. Ta ise ütleb, et kõik inimesed on pidevalt natukene depressioonis.


Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]