Katharine, Kenti hertsoginna

Allikas: Vikipeedia
Katharine, Kenti hertsoginna

Katharine, Kenti hertsoginna (Katharine Lucy Mary Windsor, neiupõlvenimega Worsley) (sündinud 22. veebruaril 1933) on Briti kuningliku perekonna liige, Kenti hertsogi abikaasa.

Hertsoginna pälvis avalikkuse tähelepanu 1994. aastal, kui astus katoliku usku; nii sai temast esimene avalikult usku vahetanud kuninglikust soost isik pärast 1701. aasta pärilusseadust. Teda seostatakse muusikamaailmaga ning ta on esinenud mitme laulukoori liikmena. Ta on ka iga-aastase Wimbledoni tenniseturniiri autasustaja, täites rolli, mille talle andis tema ämm, printsess Marina.

Hertsoginna soe käitumine on võitnud talle palju poolehoidjaid. Ta on eraelus tuntud nimega Katharine Kent ning 2002. aastal loobus ka ametlikult oma tiitlist Tema Kuninglik Kõrgus. Ta on avaldanud soovi, et teda nimetataks ametlikult kui Katharine, Kenti hertsoginna; selline viis on tavaliselt omane peeride eksabikaasadele.

Lapsepõlv ja noorus[muuda | muuda lähteteksti]

Katharine Lucy Mary Windsor sündis 22. veebruaril 1933 Yorkshire'is Sir William Arthington Worsley ja Joyce Morgani ainsa tütrena. Ta sai hariduse Queen Margareti koolis Yorki lähedal ja Runton Hilli koolis Norfolkis. Koolis õppis ta armastama muusikat ning teda õpetati mängima klaverit, orelit ja viiulit. Hiljem töötas ta mõnda aega Yorki lastekodus ja Londoni lasteaias, enne kui astus Oxfordi ülikooli õppima muusikat.

Abielu[muuda | muuda lähteteksti]

8. juunil 1961 abiellus ta prints Edwardiga, kes oli kuningas George V lapselaps ja kuninganna Elizabeth II nõbu. Pärast laulatust sai Katharine'i tiitliks Tema Kuninglik Kõrgus Kenti hertsoginna.

Paaril on kolm last, kes ei kanna kuninglikke tiitleid:

1977. aastal sündis surnult nende neljas laps; see kaotus viis krahvinna suurde depressiooni, millest ta hiljem on ka avalikult rääkinud.

Katoliiklus[muuda | muuda lähteteksti]

1994. aastal astus hertsoginna roomakatoliku kiriku liikmeks. See oli tema enda otsus, milleks ka kuninganna nõusoleku andis. Hertsoginna selgitas oma valikut BBC-le antud intervjuus: "Mulle meeldivad juhised ja katoliku kirik pakub juhiseid. Ma olen seda alati oma elus tahtnud. Mulle meeldib teada, mida minult oodatakse. Sa pead minema pühapäeval kirikusse, ja kui sa ei lähe, siis läheb sul kehvasti!"

Kuigi 1701. aasta seadus ütleb, et katoliiklasega abiellumise korral kaotab kuninglikku perekonda kuuluv isik oma troonipärimisõiguse, ei sätesta seadus sama siis, kui abielludes anglikaan olnu usku vahetab. Seetõttu ei kaotanud hertsog oma kohta troonipärilusjärjestuses.

Hilisemad aastad[muuda | muuda lähteteksti]

Kenti hertsoginna otsustas 2002. aastal loobuda oma tiitlist Tema Kuninglik Kõrgus ning vähendada ka enda täita olevate kuninglike kohustuste arvu. Sellest ajast peale teatakse teda kui Katharine Kenti. Tema ametlik tiitel on jätkuvalt siiski Tema Kuninglik Kõrgus Kenti hertsoginna.

Hertsoginna töötab nüüd Wansbecki Algkoolis muusikaõpetajana.

Aastaid on ta püüdnud tõrjuda kuuldusi, et tema ja ta abikaasa elavat eraldi ning plaanivat abielu lahutada. BBC on teatanud, et hertsoginna kannatab kroonilise väsimuse all, Mail on Sunday aga teatab, et hertsoginnal on hoopiski depressioon. Ta ise ütleb, et kõik inimesed on pidevalt natuke depressioonis.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]