Mine sisu juurde

Kasutaja arutelu:RRokk/Aneuploidsus

Lehekülje sisu ei toetata teistes keeltes.
Allikas: Vikipeedia

Tänan korraliku artikli esitamise eest. Maht on piisav ja struktuur on enam-vähem, kuigi veidi parandada saab. Sellest allpool. Nt "kromosoomid" alapeatükk ei koonda päris seda, mida pealkiri ütleb ja teisest küljest koondab veidi suvalisi asju, mida ei pruugi kohe alguses esitada. Lõppvorm jääb muidugi Sinu teha. Väljendusviis kannatab tugevalt tõlketeksti tunnuste all. Tihti tundub tõlkimise juures lihtsalt leitud eestikeelsed sõnad ja pandud need sinna, kus nad originaalkeeles paiknesid. Enamasti ei ole laused sellisel kujul loetavad. Ei ole kõige hullem, aga arvan, et kui korra üle käid, oskad juba isegi hulgaliselt parandada. Ehk, vajab natuke kopitsemist, aga saab asja. Viidete vormistus on korras ja meeldib ka "vaata veel" lõik. Ettepanekud on soovituslikud, aga proovi kommenteerida kui ei järgi. Edu!


Järgnevaid kommentaare lugedes tuleb silmas pidada, et vikipeediasse kirjutamise eesmärgiks ei ole päris tavaline tekst. Vikipeedia teksti ülesanne on edastada lugejale võimalikult kergelt informatsiooni, mistõttu tasub seal järgida entsüklopeedilist stiili. See tähendab eelkõige kompaktsust nii sisus kui väljenduses. Väldi keerulisi lauseehitusi, mis kuhjavad lugeja ette mõtteid, kui sama sisu võib edastada ehk ka ühe mõttega (komade arv on hea määr, mida jälgida). Ära toeta lauseid liigselt varasemale tekstile – enamasti saab lauseid moodustada nii, et nad on mõistetavad ka väljaspool konteksti. Samuti väldi nö. Cliffhanger’eid, kus tähtsaim sisu selgub alles lause või lõigu lõpuks. Entsüklopeediline tekst ei ole jutustus lõkke ümber ega detektiiviromaan. Püüa väljendada kompaktselt ja võimalikult lihtsalt.

Kompaktsus nõuab ka väljenduslikku täpsust. Ei ole mõtet jutuga keerutada ega väljendada umbmääraselt. Ähmaste või mitmetähenduslike sõnade kasutamine tekitab üldiselt probleeme lugejale, kes võib jutust valesti aru saada või on sunnitud lisaallikatega konsulteerima. Väldi hinnanguid (meie, kahjuks, tegelikult jne) ja esitle ainult allikates esinevaid väiteid ja fakte.

Vikipeedia puhul tuleb ka tähele panna lugejate laia kogukonda. Teksti peamine eesmärk on harida lugejat, kes teemast väga palju ei tea. Kui on võimalik kasutada omajuurelisi sõnu, siis tee seda, kuna need teevad teksti uuele huvilisele läbipaistvamaks. Väga suur roll on ka artikli ja artikliosade struktuuril, mis võivad muuta seoseid palju selgemaks või ajada ka juba lausetest leitud ivad segamini. Kirjutades mõtle, kuidas Sa edastaksid antud informatsiooni võõrale inimesele ning püüa ennast panna lugeja rolli.

Lugejale ligipääsetava teksti koostamine ei ole kerge, aga muutub lihtsamaks kogemuste ja teadlikkuse kasvamisel. Järgnevad kommentaarid on koostatud eelkõige eesmärgiga pakkuda võimalust nende küsimuste üle mõtelda ja enda teksti peal näha, kuidas see toimib. Kriitikale võib vastata ka küsimuse või vastusega ja lõplik artikkel on Sinu kirjutada, aga kursuse lõpuks on oluline täiendada vikipeediat ka kvaliteetse artikliga.


Eriti vastutusrikas ülesanne on tõlketeksti loojal. Selle jaoks, et tõlkimisel oleks mõte, peab tõlketekst olema üheaegselt nii lihtne kui ka täpne. Enamasti ei klapi aga eesti keele ja originaalkeele (nt inglise keele) sõnade tähendusvarjundid ja lauseehitus, mistõttu tuleb peaaegu iga lause tervenisti ümber teha ja mõte tervikut silmas pidades uuesti sõnastada. Kõige halvem lahendus on võõrad sõnad lihtsalt „eestlaslikuks“ teha ja asetada samale kohale, mistõttu peab lugeja tihti hakkama teksti mõttes üle tõlkima ning originaali lugemine võib osutuda lihtsamakski. Mitmes keeles opereerides on aga kerge sattuda kogemata „laisale“ tõlkele, kuna tõlkimise ajal võib tunduda üsna mõistlik, et lugeja peaks aru saama nagu tõlkija hetkel mõtleb (sellest väärarvamusest saab lahti kogemustega). Tõlketekst tuleb pärast valmimist ning lühikest pausi kindlasti uuesti üle lugeda, kusjuures ei tohiks olla üllatav, kui parandusi tuleb teha igas lauses.


Juhtlõik.

Esimeses sõnas on trükiviga. Definitsioon, trükkisin google'isse ja see on levinud definitsioon. Mõtlen siiski, et ehk on võimalik seda lahti kirjutada. Nimelt tundub, et aneuploidsus ei ole siiski arv, vaid ta on seisund. Ehk "Aneupl. on rakumutatsioon, mille läbi on rakus ebanormaalne arv kromosoome." Sõnastust peaks kindlasti parandama ja tõenäoliselt eksin sisuliselt ka. Võin eksida juba sellega, et arvan, et A. on seisund, mitte arv.

Sa pead läbivalt lisama väga palju ristviiteid vikipeediasse! Nt ebanormaalne (kui on), rakus, Geneetiliste anomaaliate, sünnidefektide, kromosoom, vähirakk/vähk, rakujagunemine jne.

Osad terminitäpsustused võivad olla ebavajalikud nii, et mõtle ise. tavaliseks - vb sagedaseks on parem, vb ka mitte lisa - üleliigne?

Aneuploidia tekib kui rakujagunemise käigus ei jagune kromosoomid kahe raku vahel õigesti.

Numbritega saan Sind veidi välja päästa. Käändelõppe tuleb neile lisada ainult siis, kui see pole näha temaga kaasnevast nimisõnast. Ehk alguses ei pea.

Kromosoomianomaaliad - üks sõna või kaks?

See juhtub tavaliselt siis, kui rakus algab tsütokinees enne kui karüokinees on lõppenud.


Enamus aneuploidsuse juhtudel loote areng peatub, - Eesti keele sõnajärg V2, ehk verb on teisel kohal.

Enamikul aneuploidsuse juhtudest peatub loote areng,

aga säilib ka võimalus loote sünniks; (mitte samaaegselt ma loodan), aga mõnikord jõuab aneuploidne organism sünnini.

Sünnini jõudmise korral paikneb lisakromosoom kõige tavalisemalt 21., 18. või 13. kromosoomipaaril.

Erinevatel liikidel on erinev arv kromosoome ja seega termin „aneuploidus“ tähendab, et kromosoomide arv on ebanormaalne vastava liigi jaoks. - Väga hea!


Sissejuhatav tekst, mis sellele järgneb, on hea, aga veidi segase fookusega. Pealkiri on kromosoomid, aga kirjutab inimestes paiknevatest kromosoomidest ja muuhulgas ka aneuploidsusest.

Terminoloogia jääb ju natuke hiljaks kui Sa esimeses alapeatükis neid mõisteid juba kasutad.

Hea oleks teha üldisem algus, mis hõlmab ka näiteks terminoloogia ja seejärel eraldi alapeatükk inimese kohta. Näiteks. Kindlasti on palju teisi võimalusi.

Mehhanismid - parem isegi: tekkemehhanismid

Samuti mosaiiksuse definitsiooni võiks lisada ka mosaiiksuse alla, mitte kromosoomide alla. Minu soovitus oleks inimestest rääkida kui kogu liigiülene baas on selgeks tehtud.

Täpselt enne diagnoosi ehk olekski hea koht. Entsüklopeediaartiklid võiksid ju võimalikult neutraalsed püsida antropotsentrismi suhtes.

Kui ehitad aga artikli üles just epidemioloogilisest perspektiivist inimeste juures, siis võib ehk vaadata teisi haigusi käsitlevaid artikleid.

https://et.wikipedia.org/wiki/Kasutaja:Mtarrend/Sarkopeenia https://et.wikipedia.org/wiki/Kasutaja:EthelT/Emakakaelav%C3%A4hk https://et.wikipedia.org/wiki/Kasutaja:Erkkikull/I_t%C3%BC%C3%BCpi_diabeet

Püüa struktuuri veidi vorpida. Võimalusi on!


Sisu kohta rohkem:

Jälle, lisa väga palju ristviiteid. Meioos, gameet, sündroomid jne jne jne.

Igas inimese rakus on 23 paari kromosoome (kokku 46) - Sa pead silmas igas "normaalses" rakus, või mis iganes see bioloogiline termin on. Artikkel ju räägibki just juhtudest kui ei ole...

Meioosi käigus sugurakud jagunevad - V2.

Aga mõnikord satub ; Vigasel meioosil võib aga sattuda ...


lisa - ma ikka arvan, et "üleliigset"


nende areng peatub automaatselt - kas just "automaatselt" on kohane siin, organism ju ikkagi hukkub?

tekib 1 sünd 10000 kohta - siin on käänded puudu, 10000 kirjuta 10 000


Kõige tavalisem aneuploidsus inimestel on trisoomia 16, kuigi selle kromosoomi anomaalia täieliku vormiga looted ei jää ellu. Ellu jäävad osalise trisoomia 16-ga sündinud lapsed, kelle mõnedes rakkudes on 16. paaris kolmas kromosoom, aga mitte kõigis rakkudes. Kõige sagedasem aneuploidsus, mida vastsündinud suudavad üle elada, on trisoomia 21, mis põhjustab Downi sündroomi. Selle tõenäosus on 1 juhtum 660-st sünnist. 

Püüa siin sõnastus üle vaadata ja selgemalt kohe selgeks teha, mis on tavalisema ja sagedasema vormi vahe antud kontekstis. Ma saan aru küll, aga lauseehitust parandades saab selle veel selgemaks.


Kromosoomide arvu muutus ei pea esinema kõigis indiviidi rakkudes. kui "peaks" siis toimuks spontaanne mutatsioon kõigis rakkudes korraga? Lause tähendust saab selgemaks.

Aneuploidsuse vormi, mis ei hõlma tervet organismi, nimetatakse mosaiikseks aneuploidsuseks.

kui neid võrrelda - võrreldes! Võiks ikka natuke omakeelsemaks teha ju.

Siiski mitootiline aneuploidsus somaatilistes kudedes võib olla sagedasem kui eelnevalt tutvustatud. - Kus eelnevalt tutvustatud ja mis on mitootiline a?

Aneuploidsus on omane mitmetele onkogeneesi tüüpidele. "onkogeneesi ehk vähitekke" vms?


inaktiivsed - see sõna pole eesti keeles. Mõisted pane boldi kui taha, veel tähtsamalt aga viita need vikipeedia (kasvõi kirjutamata) artiklitele.

Multipolaarsus: rohkem kui kaks mitoositsentrit. - Teksti sees kasuta täislaused.


Mosaiikne aneuploidsus võib olla tavaline osa imetajate ajude ehitusest. - Ma ei saa sellest lausest aru. Kohe üldse ei saa.


kromosoom 21 aneuploidsuse - link?


See madalatasemeline aneuploidsus näib tekkivat kromosoomide lahknemise defektidest raku jagunemise ajal neuraalsetes prekursor rakkudes. - Proovi teha eestipäraseks.


Aga need mosaiikse aneuploidsuse vormid tekivad teistsuguste mehhanismide kaudu, võrreldes mehhanismidega, mis tekitavad muid täieliku või mosaiikse aneuploidsusega geneetilisi sündroome nagu kromosomaalne ebastabiilsus [10] (mitootilise jagunemise defektide tõttu vähirakkudes). - Lihtsusta ka siin lauseehitust, saab ka mitu lauset.

kartsinogeneesiga. - ilmselgelt mõiste, mis tuleb linkida. ega omasõnalist paralleelvormi ei ole. kartsinogenees ehk x


fragmenteerides - tükeldades?

rakkude proov - rakuproov?

tandeemsete -

saab ka sünnieelselt - enne sündi!

uurida aneuploidsuse olemasolu lootes - et uurida olemasolu???

35 aastastel - sidekriipsuga

leebemad meetoid - huvitav termin, mõlemad pooled.

Loote geneetiline materjal saadakse ema verest. - see on siis see meetod? selgemaks.

Lõigul puuduvad viited, loodan, et leiad. Mehhanismide osal on ka see probleem.


Edu paranduste läbiviimisel! Saada kiri, kui valmis. Vaatan üle.

PeeterT (arutelu) 20. oktoober 2013, kell 23:12 (EEST)[vasta]


Veel: kromosoomipilt vajab allkirja.

PeeterT (arutelu) 26. oktoober 2013, kell 17:20 (EEST)[vasta]


Lisan kommentaare:

aneuploidsus või heteroploidsus, kas need on sünonüümid? heteroploidsusel puudub link. Praegu on segane.


Lisa kõvasti viiteid vikipeediasse (need leheküljed ei pruugi veel olemas olla). Kõik mõisted, mis vähegi erialalised nagu geneetiline anomaalia, karüogenees, liik, inimene jne. Loomulikult nt mitootiline kontrollpunkt!


Rõhutused muuda rasvaseks, mitte kaldkirja.

Sellise mitootilise jagunemise tulemusel tekib üks rakk iga mitoositsentri kohta; igal rakul on ettearvamatu kromosoomistik.

Mis see semikoolon nüüd tähendab? Üldiselt sidusas tekstis ei tasu semikoolonit kasutada. Praegu jääb tähendus segaseks.


Mitootilised kontrollpunktid peatavad või lükkavad edasi raku jagunemise, kuni kõik raku osad on valmis järgmisse faasi minema.

- Antud juhul peatavad on sama kui lükkavad edasi? siis pole teist neist vaja.

10 000'e - käänded eralda sidekriipsuga. Ülakoma kasutatakse siis kui kirjapilt ei vasta hääldusele, nt Jacques'i.

tekib 1 sünd 10 000'e kohta - ei ole ju käänatud!


Enamus embrüoid ei ela üleliigset või puuduvat autosoomset kromosoomi üle

see on ikkagi kromosoomi puudumine või üleliigsus, mitte kromosoom, mida nad üle ei ela.

Kaks teist autosomaalset trisoomiat inimestes - Inimestes on veel levinud trisoomia 18 ja trisoomia 13

vale jagunemine - vale jaotumine?


Mitootilised kontrollpunktid peatavad

Tavatingimustes peatavad mit. kont.

nõrgestatud või nõrgenenud?

Sellisel juhul !jaguneksid! enamik kromosoome normaalselt (üks kromatiid igas rakus), aga osa kromosoomidest ei eralduks üldse.

raku ekvaatorile - on selline asi olemas? siis lingi kindlasti? ehk on hoopis kesktelg vms?

mittejagunemist - ei + "põhjustada" sõna kasutab enamasti liiga palju sõnu lihtsate mõtete väljendamsiks.

võivad pärssida/takistada

Täielikult peatunud mitootilised kontrollpunktid - mis need on. Varem oli juttu nõrgestamisest. Äkki lause selle kohta.

, tõenäoliselt kõikides. - pole päris hea lõpp

Multipolaarsus: - ära üldse kasuta koolonit siin. Ma ei näe, et see oleks kuidagi parem sõnast on.


millel on topelt arv kromosoome. - millel on kromosoome topelt. Vaata kui lihtne on sõnu kokku hoida ja lugeja elu lihtsustada.

Sellisel juhul on rakus kromosoome tavalise rakuga võrreldes topelt. Näe, ka komast sai lahti.


Tekib topelt arv mitoosi pooluseid ja moodustub neli türarrakku, milles on etteaimamatu kromosoomistik, aga normaalne arv kromosoome.

Ei lepi selle lausega. Venivad laused üleliigsete sõnade ja üleliigsete komadega on levinuim anglitsism. See tähendab eesti keeles ümber nurga seletamist.

Kromosoomide arvu muutus võib esineda ainult osades indiviidi rakkudes, seda nimetatakse mosaiiksuseks.

Alusta mõistest. Somaatiliseks mosaiiksuseks nimetatakse olukorda, kus kromosoomide arv erineb tavalistest ainult osal indiviidi rakkudest.


Üldiselt on mosaiikse aneuploidsusega inimestel selle haiguse kergem vorm - millise haiguse? Vaata, et sõnade järjestus järgiks ikka seda, mida lugeja näeb.


2-86 - sidekriips tähenduses kuni muuda läbivalt mõttekriipsuks.


Mosaiikset aneuploidsust esineb imetajate ajudes. - nüüd pole sellel lausel üldse enam sisu. Mida see ikkagi tähendab?


Normaalse inimese ajus (proovid võeti 6 inimese, vanuses 2-86 aastat, ajust) esines - sa räägid katsest, mitte sellest et nt kümme aastat tagasi esines normaalse inimese ajus asju. See pole õige ajavorm, ega ka eriti hea lauseehitus. nt, "on leitud" oleks hea.


proovid võeti 6 inimese, vanuses 2-86 aastat, ajust - komad lisavad alati katkendlikkust. saab sõnastada ka ilma nendeta. Sa pealegi just ütlesid "aju".

terve lause on aga segane - esines kromosoom 21 aneuploidsuse mosaiiksust

kindlasti "21. kromosoomi". Aga lause on siiski segane.

See madalatasemeline aneuploidsus tekib neuraalsetes prekursor rakkudes raku jagunemise ajal kromosoomide lahknemise defekti tõttu.

Saab palju lihtsamaks. Prekursor eellane, eellasrakk.

Tekkinud aneuploidset kromosoomistikku sisaldavad neuronid lülituvad tavalisse süsteemi. - Pole seotud eelmise lausega piisavalt. Eelmine kirjeldab ju põhjust, aga järgmine lause räägib juba protsessi tulemist.


esineb praktiliselt kõigi - mis see praktiliselt siin tähendab, peaaegu?


Somaatiline mosaiiksus on peaaegu kõigis vähirakkudes, - som mosaiiksus on ju ikkagi olukord, mitte mingi asi, mis saab asuda vähirakkude sees?


Aga need mosaiikse aneuploidsuse vormid tekivad teistsuguste mehhanismide kaudu, kui neid võrrelda täielikku või mosaiikset aneuploidsust tekitava mehhanismiga. - mida?


Sellised geneetilised sündroomid [mõiste, eks?] on näiteks kromosomaalne ebastabiilsus [mõiste, eks, kromosoomi ebastabiilsus?] [10] (mitootilise jagunemise defektide tõttu vähirakkudes). Lause tähendus = ????

Seepärast uuritakse aneuploidsust põhjustavaid molekulaarsed protsesse, et leida vähile ravim. - Tee ikka laused iseseisvaks.


Normaalsete mitootiliste kontrollpunktide muutumine on põhjuseks onkogeensetele protsessidele ja võivad viia aneuploidsuseni. Suhestades selle nüüd siis varemkirjutatuga - kuidas nad nüüd muutuvad?

geneetilisi sündroome, mis põhjustavad inimestel kromosoomide lagunemist (kromosomaalse ebastabiilsuse sündroomid), seostatakse tihti erinevate vähitüüpide riski suurenemisega, see tõstab esile somaatilise aneuploidsuse seotuse kartsinogeneesi ehk vähi tekkega

- seda kõike sa just ütlesid?

kartsinogeenid - mõiste

Nätiteks röntgenkiired võivad põhjustada aneuploidsust, lõhkudes kromosoomi tükkideks; võib ka muuta mitoositsentri aparaati. - Arusaamatu lause. Väldi ka semikooloneid.

Muud kemikaalid (näiteks kolhitsiin), võivad põhjustada aneuploidsust mikrotuubulite polümerasitsiooni mõjutades. - Samuti arusaamatu.


"Inimese" ja "Terminoloogia" vahekord on ikka segane. Ei ole ju raske täiendada terminoloogiat nii, et ta ei ole ainult inimese kohta ja samas on kummaline, et kirjutad inimese kromosoomidest pärast seda kui oled juba seda teadmist eeldanud. Artikkel räägib ikkagi aneuploidsust. Kirjuta siis ka aneuploudsusest inimesel. Seda peaks ka olema üsna lihtne kohandada.

bändide - tõesti?

tetrasoomia/pentasoomia

Tetra- või pentasoomia (suurtäht sama kui mujal, kaldkriipsust hoidu)

Tetrasoomia and pentasoomia - no krt.


saab kindlaks teha - Sa räägid ikka tuvastamisest siin. Terve lõik on otsetõlge, mida saab palju paremaks sõnastada.

in situ - ladina keel kaldkirja.

lühikeste tandeemsete korduste -???

Viited puuduvad seal ikka. Äkki ikka annab leida?

Proovi pilte ja tabeleid paigutada ka paremini kui võimalik. Nt pilte saab nihutada veidi ülespoole. Tabelitega ma ei ole küll päris kindel, kuidas saab olukorda parandada. Nii et kui ei õnnestu, siis ei õnnestu.

Jõudu parandustel! Anna teada kui valmis.

PeeterT (arutelu) 3. november 2013, kell 16:37 (EET)[vasta]