Karskus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Karskus on vabatahtlik otsus loobuda alkoholi tarbimisest, aga ka teistest mõnutunnet tekitavate ainete kasutamisest ja mõnutunnet tekitavatest tegevustest.

Karskuse valimise põhjuseid:

  • religioosne – minu keha on a priori Püha Vaimu tempel, milleks seda rüvetada;
  • tervisega seotud – keha annab märku kurnatusest ja soovib puhastust;
  • sisemise arenguga seotud – millestki loobudes teen ruumi millelegi uuele.

Karskus on sama vana kui inimkond, maailma esimeses globaalselt tirazheeritud raamatute kogus (tuntud lad k Biblia nime all) on säilinud kirjeldus, mis ütleb, et Jumal (Jumalad) lõid inimese oma näo järgi täiuslikuks. Ometi soovis enese täiuslikkusest mitteteadlik inimene veel midagi, nimelt tunnetust iseendast (lugu maost ning hea ja kurja tundmise puust), kuid kaotas selle läbi täiuslikkuse – ta hakkas surema (maailma tuli patt ja patu läbi surm), alguses kehaliselt, hiljem järjest enam ka vaimselt.

Tänapäevane moodne maailm on läbiimbunud materialismist, inimesest on saanud asjade vang. Enamus tema tunnetustegevusest on seotud mateeria vastupanu ületamisega, ammu on toimunud nn Jumalate hämardumine, radikaalide arvates isegi Jumalate hukk.

Alkohol seob inimest tugevamalt mateeriaga, eufooriale järgneb agoonia (pohmelus), keha protesteerib väärkasutuse vastu. Ometi pole harvad juhud, kus satutakse sõltuvusse, seda peamiselt inimesele omase selektiivse mälu tõttu (mõnutunne soovib kordamist, pohmelusetunne ununeb kiiresti).

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]