Küüneviil

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Nagelfeile fcm.jpg

Küüneviil on tööriist, mida kasutatakse sõrmeküünte õrnaks mahalihvimiseks ja kujundamiseks. Neid kasutatakse tihti maniküüril ja pediküüril pärast seda, kui küüs on küünetangidega lühemaks lõigatud. Küüneviilid võivad olla kas ühekordsed, keraamilised, klaasist, kristallist, lihtsast metallist või metallviilid, mis on kaetud abrasiiviga (nt: safiir).

Ühekordsed küüneviilid on tehtud papist, millele on liimitud abrasiivpaber – see teeb nad ühteaegu abrasiivseks ja painduvaks –, ning neid saab kasutada sõrme- ja varbaküünte hoolduseks. Maniküürijad kasutavad neid selleks, et maniküüri ja pediküüri tegemisel küünt kujundada ja siluda. Ühekordselt kasutatavad küüneviilid on odavad ja kergesti kõrvaldatavad, mis teeb neist sanitaarse alternatiivi metallist küüneviilidele. Ühekordse küüneviili patendi sai J. Parker Pray 1883. aastal New Yorgis.

Ühekordselt kasutatavad küüneviilid on üldjuhul vähem abrasiivsed kui metallist küüneviilid, mistõttu võtab nende abil küünte mahaviilimine rohkem aega kui metallist küüneviilidega. Kusjuures küüneviilid võivad omada rolli haiguste ülekandel, kui neid kasutatakse rohkem kui ühel inimesel ilma piisava steriliseerimiseta. Ühekordsed küüneviilid on üldjuhul odavamad kui metallist küüneviilid, seetõttu on võimalik nendest ökonoomiliselt vabaneda pärast ühel inimesel kasutamist. Küünt saab siluda ja kujundada täpselt – tehes kergeid ja ühtlasi tõmbeid ühesuunaliselt üle küüne otsa. 20–30 kerget tõmmet kulub tavaliselt selleks, et liiga pikki sõrmeküüsi lühendada, 5–6 tõmbest aga enamasti piisab küünte kujundamiseks.

Kitarrimängijad on samuti tuntud ühekordsete küüneviilide kasutajatena selleks, et siluda küüsi, mis võivad takerduda kitarrikeelte taha.