Küüneviil

Allikas: Vikipeedia

Küüneviil on tööriist, mida kasutatakse sõrme- ja varbaküünte õrnaks lihvimiseks ja kujundamiseks pärast seda, kui küüs on maniküüril või pediküüril küünetangidega lühemaks lõigatud. Küüneviilid võivad olla kas ühekordsed, keraamilised, klaasist, kristallist, lihtsast metallist või metallviilid, mis on kaetud abrasiiviga (nt: safiir).

Ühekordsed küüneviilid on tehtud papist, millele on liimitud abrasiivpaber. Seetõttu on need ühteaegu poleerivad ja painduvad ning neid on mugav kasutada sõrme- ja varbaküünte hoolduseks, kujundamiseks ja silumiseks. Küüneviilid võivad aga põhjustada ka haiguste edasikandumist, kui sama viili kasutatakse rohkem kui ühel inimesel ilma piisava steriliseerimiseta. Nii on ühekordsed viilid hügieeniliseks alternatiiviks metallist viilidele. Enamasti on ühekordsed viilid odavamad ja soovitatav pärast kasutamist ära visata.

Ühekordselt kasutatavad küüneviilid on tavaliselt vähem abrasiivsed kui metallist küüneviilid, mistõttu võtab nende abil küünte lihvimine rohkem aega. Küüne silumiseks ja kujundamiseks tehakse kergeid, ühtlaseid ja täpseid tõmbeid ühesuunaliselt üle küüne otsa. Pikkade sõrmeküünte lühendamiseks kulub tavaliselt 20–30 kerget tõmmet, 5–6 tõmbest aga enamasti piisab küüntele kuju andmiseks.

Kitarrimängijad kasutavad ühekordseid küüneviile selleks, et pilli sõrmitsemisest tekkinud ja kitarrikeelte taha takerduvaid nahapaksendeid pehmendada.

Ühekordse küüneviili patenteeris J. Parker Pray 1883. aastal New Yorgis.