Kölni katedraal

Allikas: Vikipeedia
Vaade Kölni katedraalile kagust, 2007

Kölni katedraal (saksa keeles Kölner Dom) on gooti katedraal Saksamaal Kölnis.

Hoone kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse. Ehitati aastatel 12481437 ja 18421880. Kõrgus on 157 m, aastatel 1880–1884 oli maailma kõrgeim ehitis.

Kölni katedraali legendid[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • Katedraali arhitekt Gerhard, olles võimetu lõpetama tulevase katedraali jooniseid, otsustas appi kutsuda Kuradi. Saatan ilmuski kohe ja pakkus vahetuskaupa: arhitekt saab kauaoodatud joonised, kuid vastutasuks annab oma hinge. Tehing pidi olema sooritatud peärast esimeste kukkede kiremist. Arhitekt oli väljapääsmatus olukorras ja nõustus. Kuid tema naine kuulis jutuajamist pealt ning otsustas kaitsta oma mehe hinge ja säilitada ehitise joonised. Ta ärkas hommikul vara ja kires kuke asemel. Kurat ilmus kohe nähtavale, andis joonised üle, kuid seejärel paljastus pettus, ent oli juba hilja. Kui saatan kuulis pettusest, ütles ta: "Maailma lõpp saabub viimase kiviga sel katedraalil!" Seetõttu ei lõpetata katedraali ehitamist, sest kui lõpeb ehitustegevus, saabub Apokalüpsis, nagu Saatan lubas.
  • Kölni linn püsib ja õitseb seni, kuni ehitatakse Kölni katedraali.
  • Teise maailmasõja aegu, kui vägede pommirünnaku tõttu oli hävinenud praktiliselt terve Köln, jäi terveks vaid Kölni katedraal. Lendurite salajase kokkuleppe kohaselt kaitsti kirikut kui geograafilist orientiiri.