Käte sanitar
See artikkel ootab keeletoimetamist. |
Käte sanitar või käte antiseptik on käte desinfitseerimisvahend, et täiendada või asendada kätepesu vee ja seebiga, ennetamaks bakterite ja viiruste levikut käte kaudu ning tagada üldine käte hügieen. Käte sanitari peamisteks toimeaineteks on etanool ja isopropüülalkohol (isopropanool). Abiainetena kasutatakse glütseriini, e-vitamiini ja õlisid, et kaitsta käe nahka ning jätta see pehmeks.
Etanooli baasil käte sanitarid on mõeldud mitmesuguste bakterite ja viiruste leviku vältimiseks. Tooted on saadaval vedelikuna, vahuna, pihustina, geelina. Alkoholi sisaldus toodetes varieerub 60% ja 85% vahel. Levinuim etanoolisisaldus on 62%. Tõestatult püsiv antiseptiline toime on vähemalt 60% etanoolisisaldusega käte sanitaril.
Kasutamine
[muuda | muuda lähteteksti]Käte sanitari kasutatakse enamasti juhul, kui on vaja käsi puhastada, aga vett ja seepi ei ole võimalik kasutada. Käte sanitari kasutamiseks ei ole vajalik vee, seebi ega rätiku olemasolu, mistõttu on seda hea kasutada liikudes või kohtades, kus tavaline kätepesu pole võimalik. Kui käed on nähtavalt mustad, on parema tulemuse saavutamiseks soovitav käed enne käte sanitari kasutamist pesta vee ja seebiga, kui need on kättesaadavad.
Käte sanitari kasutatakse enne söömist, enne söögi valmistamist, pärast kokkupuudet haige inimesega, enne kontaktläätsede katsumist, pärast tualeti kasutamist, mähkmete vahetamist, loomade puudutamist, köhimist kätte jne, samuti pärast potentsiaalsete nakkuskollete puudutamist, mida katsuvad pidevalt paljud inimesed, nagu sularahaautomaadid, tanklad, poekärud, ühissõidukid jne.
Etanooli baasil käte sanitari kasutamine:
- Kanda toodet käele
- Hõõruda käed ja sõrmed tootega kokku
- Hõõruda käsi, kuni käed on kuivad
Regulatsioon
[muuda | muuda lähteteksti]Eestis ja Euroopa Liidus kuulub käte sanitar biotsiidide hulka. Biotsiid on mis tahes aine või segu niisuguses vormis, nagu see tarnitakse kasutajale, ning mis sisaldab või tekitab üht või enamat toimeainet ja mille eesmärk on kahjulike organismide hävitamine, tõrjumine, kahjutuks muutmine, nende toime ärahoidmine või muul viisil nende vastu võitlemine mis tahes muude vahenditega peale puhtfüüsikaliste või -mehhaaniliste toimingute.
Eestis toimub biotsiidide registreerimine ja lubade väljastamine vastavalt biotsiidiseadusele (RTI, 09.06.2009, 29, 174) ja Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusele (EL) nr 528/2012.
Alates 1. septembrist 2013 kehtib biotsiidide turustamisele ja kasutamisele biotsiidimäärus 528/2012/EL. Biotsiidi ei tohi turul kättesaadavaks teha ega kasutada ilma käesoleva määruse kohaselt antud loata või biotsiidiseaduse kohaselt antud registreerimistunnistuseta. Kõik biotsiidid tuleb registreerida Eesti Terviseametis, kes väljastab biotsiidile turustusloa.
Biotsiidi turustamis- ja kasutamisnõuete rikkumise eest võib juriidilist isikut karistada trahviga kuni 32 000 eurot ja füüsilist isikut rahatrahviga kuni 300 trahviühikut.