Mine sisu juurde

John Jacob Astor

Allikas: Vikipeedia
John Jacob Astor u 1825. aastal

John Jacob Astor (Johann Jakob Astor; 17. juuli 1763 Walldorf, Pfalz29. märts 1848 New York) oli saksa-ameerika ettevõtja, Ameerika esimene multimiljonär.

Ta pani aluse oma rikkusele karusnaha- ja kinnisvaraäriga New Yorgis ja selle ümbruses. Tema päranduse väärtus hinnati 20 miljonile USA dollarile, mis tänapäeva (2018) vääringus oleks 138 miljardit dollarit.[1]

Johann Jakob sündis Savoiast põgenenud valdeslaste perekonnas. Tema samanimeline isa (1724–1816) töötas Walldorfis lihunikuna. Tema isa oli teist korda abielus ja mõlemast abielust kokku oli tal 12 last, Johann Jakob oli vanuselt kuues. Tema ema Maria Magdalena vom Berg (1730–1764) suri noorelt ja teda kasvatas kasuema Christina Barbara Seibold. Pere oli väga vaene, sest isa sissetulekutest ei jätkunud nii paljude laste ülalpidamiseks.

16-aastaselt lahkus Johann Jakob kodunt ning jõudis Londonisse vanema venna juurde ning töötas kolm aastat õpipoisina puhkpille ja klavereid valmistavas ettevõttes Astor & Broadwood, mis kuulus osaliselt tema onule. Seal õppis ta ka inglise keelt ja muutis oma nime ametlikult inglispäraseks. Ta kogus raha, et Ameerikasse ümber asuda. 1783 või 1784 jõudis ta New Yorki, kus asus tööle oma venna Heinrich (Henry) Astori asutatud lihakarni. Samal ajal tegutses ta ka oma onu pilliäri agendina ning importis Londonist muusikariistu. 1785 abiellus ta Sarah Cox Toddiga, kes oli talle tuba üüriva naise tütar. Ta hakkas tegelema karusnahakaubandusega, ostes toornahku pärismaalastelt, parkides neid ise ja müües suure vaheltkasuga edasi. 1780-ndate lõpus avas ta oma karusnahapoe. Jay leping võimaldas tal hakata äri ajama ka Kanadas ja Suure järvistu piirkonnas. Ta importis karusnahku Montrealist New Yorki ning saatis need edasi Euroopasse. Selleks ajaks oli ta tõusnud Ameerika üheks suurimaks karsunahakaupmeheks. 1789 omandas ta esimesed maavaldused New Yorgis. 1803. aastal ostis ta 70-aakrise farmi ja mitu Aaron Burrile kuulunud maavaldust. 1808. aastal asutas ta American Fur Company. 1830-ndatel sai ta aru, et New Yorgis algab peagi ehitusbuum ning müüs maha oma karusnahaäri ning investeeris kinnisvarasse Manhattanil, ostes maad ka tollastest linna piiridest väljaspool. Elu lõpul tegutses ta metseenina, toetades muuhulgas ka John James Auduboni tegevust.

John Jacob Astor suri 1848. aastal. Ta pärandas suurema osa varast oma vanuselt teisele pojale William Backhouse Astorile, sest vanim poeg John Jacob Astor Jr oli haiglane ja vaimselt ebastabiilne. Ta pärandas ka 300 000 dollarit Astori Raamatukogu rajamiseks, mis hiljem sai osaks New Yorgi Avalikust Raamatukogust.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]