Jean Effel

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Jean Effel (kodanikunimi François Lejeune, 12. veebruar 1908 Pariis16. oktoober 1982 Pariis) oli prantsuse ajakirjanik, kunstnik ja karikaturist. Ise ta pidas end rohkem ajakirjanikuks ja poliitiliseks kommentaatoriks. Tema ajakirjanduslik pseudonüüm oli F. L.

Effel on sündis Pariisis, kus sai ka koolitust kunsti, muusika ja filosoofia aladele. Vaatamata isa soovidele oma äri üle võtta, valis Effel hoopis professionaalse kunstniku tee. Pärast dramaturgi ja maalikunstniku karjääri pooleli jätmist asus ta oma joonistusi pakkuma erinevatesse Prantsuse perioodikaväljaannetesse. Aastal 1937 oli ta Pariisi Soiri esimene palgaline kaastöötaja, kus ta oli teinud koostööd alates 1932. aastast. Enne 1940. aastat pakkus ta oma karikatuure arvukatele huumoriväljaannetele (Fantasio, Le Rire, L'Os marrow) ja vasakpoolse liikumise väljaannetele La Lumière, Monde, L'Œuvre, Marianne, Vendredi, Messidor, Le Canard enchaîné, Regards, Ce soir, L'Humanité. Sageli joonistas ta Prantsuse ajalehte L'Humanité ja ta on ka Jean de La Fontaine'i muinasjuttude illustratsioonide autor.

Jean Effeli karjääri jooksul avaldati tema karikatuure rohkem kui 120 Prantsuse ajalehes. Lisaks veel paljud välismaa väljaanded - Krokodil, Izvestija, Pravda (NSVL), Weltwoche (Šveits), Harperi Bazar (USA), kes avaldasid tema joonistusi. Ülemaailmselt sai Jean Effel tuntuks oma fašismivastaste karikatuuridega (1935).

Tal oli tihe side NSV Liidu ja Tšehhoslovakkiaga ning oli Prantsuse-Tšehhoslovakkia sõprusseltsi kauaaegne esimees.

Ta on maetud Honfleurisse (Calvados).

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Teosed[muuda | muuda lähteteksti]

  • "Maailma ja inimese loomine" (Eesti NSV Kunst 1961, eesti ja vene keeles)
  • "Aadam õpib maailma tundma" (Eesti NSV Kunst 1962, eesti keeles)
  • "Ajakaja. Siit-sealt. Taimede loomine ja teisi seeriaid" (Kunst 1964, eesti keeles)
  • "Aadama ja Eeva armastus" (Kunst 1975, eesti keeles)