James Ward

Allikas: Vikipeedia
James Ward

James Ward (27. jaanuar 18434. märts 1925) oli Inglise psühholoog ja filosoof. Ta oli Cambridge'i Apostel.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Ta sündis Kingston upon Hull’is vanima lapsena üheksa hulgast. Tema isa oli läbikukkunud kaupmees. Ward õppis Liverpooli Instituudis ja Mostyn House’is, kuni pidi isa pankroti pärast kooli pooleli jätma.

Ward oli Liverpoolis neli aastat arhitekti õpipoisiks. Seejärel õppis ta kreeka keelt ja loogikat ning oli Pühapäevakooli õpetaja. 1863. aastal astus Ward sisse Sprill Hill’i Kolledžisse, kus ta õppis kuni 1869. aastani, mil lõpetades teoloogiaõpingud ja omandades Londoni Ülikooli bakalaureusekraadi.

1869-70 avanes Wardil võimalus saada stipendium Saksamaale. Enne Göttingeni kolimist ja Hermann Lotze käe all õppimist, otsustas ta võtta osa Isaac Dormeri loengutest Berliinis. Jõudes tagasi Inglismaale sai temast kirikuisa Emmanuel koguduse kirikus Cambridge’s, kus tema teoloogilist liberalismi koguduse poolt pahaks pandi. Olles Wardi olukorrast sümpatiseeritud, julgustas Henry Sidgwick teda Cambridge’i Ülikooli sisse astuma. Algselt, kui ta ei olnud kolledži õpilane, võitis ta stipendiumi Trinity Kolledžisse. Väitekirjaga "Füsioloogia seos Psühholoogiaga" võitis Ward Trinity stipendiumi. Osa sellest tööst avaldati 1876. aastal uue ajakirja Mind esimeses numbris.

Kogu Wardi järgneva elu kohta oli Riiklikus Biograafia sõnaraamatus raporteeritud, et: Ta hoidis eemale institutsioonilisest religioonist, samuti ei kaldunud ta ilmalikkuse ega agnostitsimi poole. Tema varajane usk vaimsetesse väärtustesse ja siiras suhtumine kõikidesse religioonidesse ei kadunud temast kunagi.

1876-77 viibis ta taas Saksamaal, kus ta õppis Carl Ludwig’s Leipzigi nimelises füsioloogia instituudis. Tagasi Cambridge’i minnes jätkas ta füsioloogia uurimistööd Michael Fosteri käe all. Siiski, 1880. aastal otsustas Ward füsioloogia juurest edasi liikuda psühholoogia juurde. Tema artikkel "Psühholoogia" Encyclopaedia Britannica üheksandas numbris oli aga väga mõjuvõimas.

Ward oli Aristotelese Seltsi president ja tema naine Mary Daamide õhtustamise seltsi liige Cambridges.

Ward suri Cambriges ja ta surnukeha kremeeriti Cambridge’i krematooriumis.