Jalutusrihm

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Koera isekeriv jalutusrihm

Jalutusrihm on nöör või sarnasest materjalist ese, mis kinnitub looma kaelale või peale. Eesmärgiks on hoida looma kontrolli all ja piirata tema tegevust. Mõned rihmad kinnitatakse klemmiga või sidemega kaelarihma otsa, teised aga lähevad otseselt ümber looma pea.

Jalutusrihmatüübid[muuda | muuda lähteteksti]

Koerte jalutusrihmu on mitut tüüpi. Üks tavalisemaid on metallist kett. Kett näeb koeral suurepärane välja pildistamisel ja näitustel.

Väga lühikese tripiga jalutusrihm, kus klemm on kinnitatud silmusega käepidemele või lühikesele nahast sõlmele või sellega sarnasele lühikesele käepidemele. Rihm võimaldab hoida koera väga lähedal ja range kontrolli all, mida vajatakse võistluse ajal või treeningut läbi viies.

Lühike nahast jalutusrihm

Koerte kuulekuse koolitustel kasutatakse tihtipeale lühikest pehmet nahast punutud silmuse käepideme ja klemmiga jalutusrihma (nahkrihm), mida kinnitatakse kaelarihmale. Tavaliselt on see 1,22 m pikk. Pehmus annab treenerile rihma vajadusel lühemaks teha, punutud rihm võimaldab kindlamalt haarata.

Nailonrihmad, mis on tuntud Suurbritannias kui jalutus- või treenimisrihmad, on pikkusega 1,22–1,83 m, silmuse käepidemega ja klemmiga. Seda kasutatakse kõige rohkem igapäevasteks jalutuskäikudeks. Nailonrihmad on vastupidavad ja kompaktselt kokkupandavad.

Pikendatud jalutusrihmad alates 3,66–9,14 m ja pikemad on mõeldud treeninguteks kaugetel distantsidel ja jälitustegevuseks.

Libisemiskindlad rihmad silmusega käepideme otsas ja reguleeritava libiseva silmusega rihma teises otsas, mis läheb koera kaela ümber. Levinud on võistlustel nagu takistusraja läbimine, kus jalutusrihma peab kiiresti eemaldama võib peale panema.

Isekerivatel jalutusrihmadel olevad koerad võivad jalutada 4,57 m või 7,62 m kaugusele oma peremehest. Rihmal on konks, mis tõmbab peenikese köie automaatselt plastikust käepideme sisse tagasi. Peremees saab köie pikkust reguleerida ja hoida rihma abil koera kontrolli all.´

On loodud ka koerte jalgratta jalutusrihmu, mis on mõeldud eeskätt inimestele, kellele meeldib võtta oma koduloomi jalgrattaga jalutuskäigule. Rihm koosneb alumiiniumtorust ja plastik-kattega kaablist, mis jookseb mööda toru. Kaabel ulatub torust mitme meetri kaugusele, selleks, et koeral oleks mugavam liikuda. Rihma üks ots on kinnitatud jalgrattale ja teine koera kaelarihmale. Vahe jalgratta ja koera vahel on piisavalt suur, et jalgrattaga jalutuskäik oleks ohutu mõlemale nii jalgratturile kui loomale.

Kasside jalutusrihmad ja rakmed on samuti kättesaadavad turul ning on mugavad abivahendid inimestele, kes ei tunne turvalisust lastes oma loomi vabalt ringi joosta.

Koerte jalutusrihmad[muuda | muuda lähteteksti]

Koera jalutusrihma kasutatakse jalutamiseks avalikes kohtades. Hoides koera rihma küljes, aitab see kaitsta enda looma ja ka teisi inimesi.

Näituserihm

Jalutusrihmu valmistatakse koerte jaoks nahast, nailonist, metallketiga. Viimasel ajal on populaarseks muutunud isekerivad jalutusrihmad. Nahkrihma ja nailonrihma kasutatakse koerte jalutamiseks ja nende koolitamiseks. Metallketti kasutatakse näitustel ja võib ka kasutada pildistamisel. Isekeriv jalutusrihm on mugav, kuna võimaldab kiiresti muuta rihma pikkust, tõmmata koera enda poole rahvarikastes kohtades ja lasta vabalt liikuda looduses.

Isekerivale jalutusrihmale saab kinnitada kasulikke lisavahendeid nagu näiteks LED-valgusti või universaalne karp Multi Box, milles on mugav hoida koolitusel vajaminevaid maiustusi või kakakottide rulle. Kõrge kvaliteediga jalutusrihmal on heast metallist klemm. See peab kinnituma kaelarihmal asuva metallist rõnga külge selleks, et aidata koera hoida kontrolli all.

Jalutusrihma pikkus on väga tähtis rihma valimisel. Rihma pikkuse valimisel peaks arvestama koera suurusega: see ei peaks olema liiga pikk ega liiga lühike. Kui pikkus on valitud valesti, see võib tekitada ebamugavusi nii loomale, kui ka loomaomanikule. Koera kaal on ka tähtis jalutusrihma valimisel. Kui valitakse isekerivat rihma, peaks seda valima vastupidavuse varuga. Näiteks kui koer kaalub 20 kg, siis soovitatakse valida rihm koertele kaaluga kuni 30 kg. Näituserihm võib olla kaelarihmaga koos või eraldi. Kasutatakse ainult näitustel ja ta peab olema võimalikult märkamatu, et mitte juhtida tähelepanu koeralt.

Aktiivsete koeraomanike lemmikvarustuseks jalutuskäigul on jooksuvöö, kus koera jalutusrihm on ühendatud omaniku vööga. Selline kombinatsioon jätab omaniku käed vabaks ja samas säilib kontroll koera üle. Mõned rihmad on valmistatud peegeldavatest materjalidest ja sobivad koeraga jalutamiseks öösel. Nad on mugavad, sest nad teevad koera ja omaniku liikluses palju nähtavamaks, vähendades õnnetuste tõenäosust. [1]

Kasside jalutusrihmad[muuda | muuda lähteteksti]

Kõigepealt kasutatakse kassidel trakse ja jalutusrihmu, et vältida kasside kadumist või auto alla jäämist. Samuti see on hädavajalik vahend reisimisel. Kass on üsna aktiivne ja sõltumatu loom ning igakord ei kosta omanike kutse vastu. Kassi jalutusrihma on vaja kõige enam looma turvalisuseks. Iga omanik, kes tahaks jalutada oma kassiga, saab osta trakse peaaegu igast lemmikloomapoest. Omanikel tuleb meeles pidada, et kassi jalutusrihm peab olema üsna pikk ning sobiv kassile. Kõige paremad traksimaterjalid on nahk või nailon. Nailonist traksid on kassi jaoks elastsemad ja mugavamad. Trakside valimisel tuleb meeles pidada, et kasside nahk on tundlik. [2]

Koera ja kassiga avalikus kohas viibimine Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Koera või kassi tohib viia avalikku kohta jalutusrihma otsas või kandevahendis, mis ei ohusta tema tervist ja millest ta omal tahtel välja ei pääse. Avalikus kohas koera või kassiga liikudes tuleb tagada inimeste ja loomade ohutus. Koera võib avalikus kohas jalutusrihma otsast vabastada või kandevahendist välja lasta vaid koerte jalutusväljakul.

Omanik peab tagama järelevalve oma koera või kassi üle vältimaks nende lahtipääsemist. Koeraga avalikus kohas viibimisel, kui läheduses on teisi inimesi või koeri, peab koer olema lühikese, omanikust kuni 1 m raadiuses liikumist võimaldava keti või rihma otsas või peab omanik koera tellitava rihma kasutamisel endast maksimaalselt 1 m raadiusse tõmbama. Nimetatud nõue ei kehti spetsiaalselt koerte treeninguks, jooksutamiseks jm eraldatud ja tähistatud territooriumil.

Ühissõidukis peab koer või kass olema jalutusrihma otsas ning koer peab kandma suukorvi.

Kasse on ühissõidukis lubatud vedada kandmisvahendis, mis ei ohusta looma tervist ja on põgenemiskindel. [3] [4] [5]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]