Jaak Juhansoo

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Jaak Juhansoo (16. mai 1942 Põltsamaa13. jaanuar 2017 Massachusetts) oli eesti ühiskonnategelane USAs, Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu esimees aastail 2007–2014.

Jaak Juhansoo vanemad põgenesid koos lastega Nõukogude okupatsiooni eest Saksamaale Augsburgi ja sealt mõni aasta hiljem New Yorki. Sealt läksid nad tööotsinguil esialgu Lõuna-Carolinasse ja paari aasta pärast Minneapolisesse.

Pärast Minnesota Ülikooli lõpetamist astus Jaak Juhansoo sõjaväkke, kus teenis 1965. aastani. Seejärel töötas ta elektroonika alal Walthamis, kuni asutas oma ettevõtte, mis jättis aega ka ühiskondlikuks tegevuseks. Akdeemiliselt kuulus ta korporatsiooni Fraternitas Estica.

Jaak Juhansoo oli Bostoni Eesti Seltsi esimees ja auliige, New Englandi Balti Ühingu president ja juhatusliige, Ikestatud Rahvaste Komitee laekur ja juhatusliige ning aastail 1977–2014 Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides Esinduskogu liige – teda oli valitud üheksasse Esinduskogusse. Umbes 30 aastat oli ta Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu liige, aastail 2007–2014 oli ta selle esimees ja pärast seda laekur.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Jaak Juhansoo vanemad olid Olga ja Peeter Juhansoo, tal oli vanem vend Jaan. Ta abikaasa Daina on lätlanna. Jaak Juhansoo on maetud Gethsemane kalmistule West Roxburys Massachusettsis.[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]