Jõgeveste mõisa kalmistu

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Jõgeveste mõisa kalmistu kabel ehk Barclay de Tolly mausoleum
Magnus Barclay de Tolly ja tema abikaasa haud

Jõgeveste mõisa kalmistu on kalmistu Helme kihelkonnas Viljandimaal, tänapäevase haldusjaotuse järgi Jõgeveste külas Tõrva vallas Valga maakonnas. Kalmistu jääb Jõgeveste mõisa südamest linnulennult umbes 1,3 km kaugusele põhja.

Kalmistu rajasid mõisa tollased omanikud Barclay de Tollyd vähemalt pärast väejuht Michael Barclay de Tolly surma 1818. aastal. Kalmistule püstitati 1823. aastal kabel Michael Barclay de Tolly matmiseks, kes suri võõrsil. Kabelit tuntakse ka kui "Barclay de Tolly mausoleumi" ning selle projekti autor on arhitekt Apollon Štšedrin. Kabelist põhja pool on Michael Barclay de Tolly poja Magnuse ja tema abikaasa haud.

Kalmistul on kabeli ja haudade osa väike ning kalmistu põhilise ala moodustab väravast kabelini kulgev allee (algselt oli see nulgudest) ja metsast ümberkujundatud parkmets. Kalmistu kogupindala on umbes 3,3 ha. Pole teada, kas ka kalmistupargi projekti autor on Štšedrin. Sel viisil kujundatud Jõgeveste mõisa kalmistu on üks esimesi kalmistuparke Eestis.

Kalmistule on teadaolevalt maetud 4 inimest, neile lisandub veel II maailmasõja matmispaigas teadmata arv maetuid.

Kalmistu kabelisse maetud[muuda | muuda lähteteksti]

Kalmistule maetuid[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Taavi Pae. Eesti kalmistute kujunemine ja paiknemise seaduspärasused. // Magistritöö Tartu Ülikooli Geograafia Instituudis. Tartu 2002

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]