Ingoma

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ingoma-trummi mängimine Saksa Ida-Aafrikas. Saksamaa Riigiarhiivi kuuluv foto 20. sajandi algusest
Trummide mängimine 2016. aastal
Ingoma trumm

Ingoma (ka ng’oma või ngoma) on Rwandas ja Burundis levinud trumm.

Trumm koosneb õõnsast puutüvest ja sellele pingutatud loomanahkadest. Tavaliselt kasutatakse kordia perekonda kuuluva Cordia africana tüve. Selle puu ruandakeelne nimetus umuvugangoma tähendab 'puit, mis paneb trummi resoneerima'. Trummi ülemine osa on enam-vähem silindriline ja alaosa koonduv.

Trummi valmistamine on aega, oskusi ja vaeva nõudev protsess. Sobiv puu valitakse välja sellise arvestusega, et tüvest saaks neli-viis ingoma't. Tüvi lõigatakse sobiva pikkusega juppideks, millel lastakse koha peal kuivada. Tüvi õõnestatakse, jättes seinapaksuseks 20–23 mm. Välispind poleeritakse. Trummi kõrgus on 40–130 cm ning läbimõõt 50–70 cm ülaosas ja 10–20 cm alaosas. Tänapäeval võidakse trummi valmistamiseks kasutada ka näiteks 200-liitriseid plekktünne. Mõistagi ei ole nende kõla puittrummide omaga võrreldav.

Tüve mõlemad avaused kaetakse seejärel nahaga, jättes karvase poole väljapoole. Nahkade ettevalmistamisel neid kõigepealt leotatakse ning siis kraabitakse liha- ja rasvajäänused maha. Nahad tõmmatakse pingule ja jäetakse päikese kätte kuivama. Naha kinnitamise viis on väga eriline. Ülemine ja alumine trummimembraan seotakse omavahel kitsaste naharibade abil. Suure trummi valmistamiseks võib kuluda umbes 50 meetrit naharibasid.

Tänapäeva ingoma-ansamblid koosnevad kaheksast kuni kümnest trummist. Ingomat mängivad ainult mehed pidulike sündmuste puhul või tähtsate külaliste tervituseks. Trummi lüüakse kahe puidust pulgaga, mida nimetatakse imirishyo'ks. Et trummi kõla oleks täpselt õige, soojendatakse pille enne mängima hakkamist lõkke ääres või päikese käes.

Trumme on kolme tüüpi, igaühel neist on erinev kõla.

  1. 47 cm kõrgune ishakwe on kõige väiksem; sellel on kõrge hääl. Ansamblis on alati ainult üks selline trumm, mis mängib rütmi.
  2. Inyahura on kuni 78 cm kõrgune. Selliseid trumme on ansamblis kolm või neli. Seda pilli mängib teiste seas trummiansambli liider. Tema mängib ka rütmisoolot ning hoolitseb järjestikuste rütmide üleminekute eest.
  3. Sügavaima kõlaga trumm on 85 cm kõrgune igihumurizo.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]