Hosios Loukas

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Hosios Loukase kloostri sissekäik
Hosios Loukase kloostri kaks kirikut; vasakul katholikon, paremel Jumalaema kirik
Kahe kiriku põhiplaan: ülal vanem Jumalaema kirik, all katholikon
Hosios Loukase katholikon, vaade apsiidi suunas
Kristuse ristimine. Detail mosaiigist katholikoni ühel nurgatrompil

Hosios Loukas (kreeka keeles Ὅσιος Λουκᾶς 'Auline Luukas*) on ajalooline müüriga ümbritsetud klooster Distomo linna lähedal Kreekas Boiootias. See on olulisim Bütsantsi keskperioodi (10.-12. sajandi) kunsti- ja arhitektuurimälestis, kuulub alates 1990. aastast koos Nea Moni ja Daphnioni kloostriga UNESCO maailmapärandi nimistusse[1].

Ajaloost[muuda | muuda lähteteksti]

Kloostri asutas 10. sajandil kohalik eremiit Luukas Steirisest, kes suri 953. aastal. Juba 944. aastal oli ehitatud üks väike kirik, 1011. aastal kloostrit laiendati.[2]

Arhitektuur[muuda | muuda lähteteksti]

Hosios Loukase kirik on vanim kompleksis ja ühtlasi ainuke Kreeka südamaal, mille kohta kindlalt teada, et see püstitati 10. sajandil. See tsentraalehitis on ka vanim ristkuppelkiriku näide Kreekas; selle plaan järgib täpselt Konstantinoopoli Lipsi kloostri (tänapäeval Fenâri Îsâ mošee) põhiplaani. Hosios Loukase kiriku seinad on laotud erinevatest materjalidest (opus mixtum), osaliselt tellisest, osaliselt marmorist ja osaliselt muust kivist ning sellel on omapärased pseudo-kufa kirjast ornamentaalsed mustrid.

Eremiit Luukase ehitatud Jumalaemale pühendatud kiriku külge on ehitatud teine kirik, hilisem peakirik ehk katholikon, dateeritud aastaisse 1011-1012. Katholikon on varaseim näide kuppel-oktogoonil-kirikutüübist, selle naose perimeetrit ümbritsevad kaheksa neljatahulist piilarit. Poolkerakujuline tambuurita kuppel toetub neljale nurgatrompile, mis loovad sujuva ülemineku nelinurkselt ruumilt kuplialusele kaheksanurgale. Kiriku kuubikujulist põhiruumi ümbritsevad igast küljest galeriid ja kabelid.

Peakiriku all on krüpt, millesse pääseb kiriku lõunaküljel asuvast trepikäigust. Krüptis on kolm selgelt eristuvat osa: sissepääsu piirkond, keskne pühamu võlvlae ja apsiidiga, ja kolmes küljes võlvkäigud, mis varasemal ajal olid luude hoiupaigaks.

Mosaiigid ja freskod peakirikus[muuda | muuda lähteteksti]

Põhikorrusel[muuda | muuda lähteteksti]

Krüptis[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]