Hobuste koolik

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Hobuste koolikut määratakse kõhuvaluna ja see on pigem kliiniline sümptom kui diagnoos. Hobuste koolik seisneb seedetrakti ummistuses ning see võib olla hobustele eluohtlik. Enamus koolikuid laheneb kerge ravi või ravita iseenesest, kuid erinevatel andmetel on kooliku suremus 6–18% ning see on hobustel üks peamisi enneaegse surma põhjuseid.[1]

Koolikut võib põhjustada äkiline toiduainete muutus, ebakorrapärane söötmine, hallitanud või ebakvaliteetne söök, veepuudus, liigse teravilja söömine, liiva ja mulla söömine, stress ja soolekeerd. Samuti tekitavad sooltesse ummistusi rohkelt paljunenud parasiidid.

Sümptomid[muuda | muuda lähteteksti]

Hobusel esineb ebamugavustunne ja valulikkust mistõttu võib ta hammustada enda külgi, rullida, lamada sellili, maad kaapida ja kaotada söögi ja joogi vastu huvi. Sageli esineb ka tugev higistamine, hingamise sagenemine, südame löögisageduse suurenemine ja kehatemperatuuri tõus.

Ravi[muuda | muuda lähteteksti]

Esimesena tuleks hobusel eemaldada kättesaadavus söögile. Kuna hobune võib püherdades endale ja inimestele viga teha, võib temaga käekõrval jalutada. Kindlasti tuleb ühendust võtta veterinaariga, kes määrab edasise ravi. Vajadusel on võimalik teha ka operatsioon, kuid suurte riskide, pika operatsioonijärgse ravi ning kulukuse tõttu pole see väga levinud.[2]

Ennetamine[muuda | muuda lähteteksti]

Koolikut saab ennetada rutiinse söötmise, õige dieedi ja korrapäraste parasiidirohtudega. Tähtis on ka puhta joogivee pidev kättesaadavus ja mitte muuta järsku sööta. Toit ei tohiks olla maas, et vältida mulla ja liiva söömist. Hammaste regulaarne raspeldamine ning korrashoid vähendab samuti kooliku riski.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Bihonegn, T. & F. Bekele. "Colic in Equine: A Review Article". 2018. Vaadatud 10.11.2019.
  2. Scantlebury, C., Perkins, E., Pinchbeck, G., Archer, D. & R. Christley. "Could it be colic? Horse-owner decision making and practices in response to equine colic". 2014. Vaadatud 10.11.2019.