Hiinalinn (Tartu)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Hiinalinna aiad
Droonivideo Jaamamõisa aedadest ja ümbruskonnast 2021. aasta septembris

Hiinalinn (ametlikult Jaamamõisa linnaosa) rajati Tartusse pärast II maailmasõda Nõukogude armee ohvitseride peredele, kelle jaoks ehitati tänaseni säilinud ühekorruselisi puumaju.

1970.–1980. aastatel ehitati Hiinalinna ka mitmekorruselisi tüüp- ja paneelmaju. Hiinalinna tänavad kandsid selliseid nimesid nagu Gvardeiskaja, Kolhoznaja, Stahhanovi jne. Tartu linnavalitsuse korraldusega 31. jaanuarist 1995 need tänavanimed muudeti.

Perpendikulaarsete tänavatega linnaosa Juudaoja lõunaküljel Jaama tänava ääres. Vanem osa puumajade ja aedadega asub Raadi lennuväljapoolsel küljel. Jõepoole on ehitatud uuemaid tüüp- ja paneelmaju. Hiinalinn on tänini kasutusel elurajoonina. Hiinalinna taaselustamise projektiga rajatakse sinna uusi mitmekorruselisi elumaju.

Hiinalinna aiad[muuda | muuda lähteteksti]

Hiinalinna aiad on tekkinud lähedalasuvate paneelmajade Vene lennuväe töötajate omal algatusel ning selles kandis on kujunenud omamoodi kogukond. Aedadesse on rajatud kohati ka hütte. Materjalidena kasutati sageli jääke.[1]

Piirkonnas on hakatud 2000ndatel korraldama kunsti- ja muid üritusi.[1]

Aiad on seoses Tartu üldplaneering 2030 ehitatava teega kavas lammutada.[2]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Lilian Pungas (31.10.2017). "MIS ON ÜHIST HIINALINNAL, TEMPELHOFI LENNUVÄLJAL JA VALGEL MAJAL?". Müürileht. Vaadatud 16.10.2021.
  2. Ode Maria Punamäe (15.10.2021). "Hiinalinna tuvipidaja tuvilas elab üle saja linnu". ERR. Vaadatud 16.10.2021.