Hemudu kultuur

Allikas: Vikipeedia
Hemudu kultuuri must keraamika
Hemudu kultuuri vanim keraamika
Hemudu leiukoha jäljendus Hemudu Leiukoha Muuseumis: vaielamute jäänused

Hemudu kultuur (hiina keeles 河姆渡文化) oli neoliitiline arheoloogiline kultuur Hiinas.

See tekkis umbes 7000 eKr ja selle õitseaeg oli umbes 5200–4500 eKr. Teised allikad dateerivad Hemudu kultuuri ajavahemikku umbes 5050–3350 eKr.[1]

Selle kultuuri jäänuseid leiti esimest korda 1973. aastal Hemudu külast 22 km Ningbost loodes. Alates maist 1993 tegutseb seal Hemudu Leiukoha Muuseum, mis näitab väljakaevamiste kõige tähtsamaid leide. Muuseumi juurde kuulub ka vabaõhuala Hemudu kultuuri iseloomulike hoonete jäljendustega. Hemudu leiukoht ja Hemudu Leiukoha Muuseum (29°57'51" N, 121°20'40" E) asuvad Zhejiangi provintsi põhjaosas Yuyao Shi maakonna õigustega linnas Hangzhou lahest lõunas 120 km Shanghaist lõuna pool Hemudu suurvallas. Teised leiukohad on Ningboshi allprovintsilinna Jiangbei linnarajoonis asuvas Fujiashanis, Tianluoshanis ja Zhoushani saartel. Olulised Hemudu kultuuri kogud on ka Zhejiangi Provintsimuuseumis.

Hemudu kultuur oli ka üks esimese kultuure, mis tegeles märgriisikasvatuse, laki hankimise ja töötlemisega ning siidiussikasvatusega. Peale selle pärineb sealt ka üks esimesi keedetud riisi leide. Peale riisikasvatuse peeti vesipühvleid, sigu ja koeri. Peale selle tegeleti kalapüügi, küttimise ja korilusega.

Valmistati palju luust esemeid, näiteks tehti kõplaid loomade abaluudest. Hemudust leitud linnuluust flöödid sarnanevad tänapäeva bambusflöötidega (dizi). Peale selle valmistati poleeritud, ornamentidega (nöörornament ja figuratiivne ornament: taime- ja linnumotiivid) kaunistatud keraamikat ning lakitud kausse ja puust karikaid. Töödeldi ka elevandiluud ning kaunistati seda fööniksite kujutistega. Savianumad olid erinevalt Majiabangi kultuuri (4750–3700 eKr) pruunidest anumatest tavaliselt mustaks värvitud. Need kultuurid kooseksisteerisid umbes 1000 aasta vältel ja mõjutasid teineteist, kuid jäid siiski erinevateks.

Kavandati puust elumaju ja need rajati vee äärde vaiade peale. Tuntud olid ka nelinurksed seest puiduga kaetud kaevud. On leitud ka aere ning savilaevade jäänuseid. Tõenäoliselt Yaojiangi jõe üleujutuste, võib-olla ka voolusängi muutumise tõttu rändasid Hemudu kultuuri kandjad mujale.

Hemudu leiukoht (河姆渡遗址) on alates 1982. aastast Hiina Rahvavabariigi mälestiste nimekirjas.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Sun Guoping. A companion to Chinese archaeology, Wiley-Blackwell 2013, ISBN 978-1-4443-3529-3.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]