Hempeli paradoks

Allikas: Vikipeedia

Hempeli paradoks on 1940. aastatel Carl Gustav Hempeli esitatud paradoks. See põhineb Nicod' kriteeriumil ning seisneb selles, et kõik, mis kinnitab üht hüpoteesi, kinnitab ka sellega loogiliselt võrdväärset hüpoteesi.

Näiteks kui tõstatame hüpoteesi, et "Kõik hundid on hallid", siis selle hüpoteesi üheks võimalikuks tõestuseks oleks, et täna metsas nägin hunti, kes oli just nimelt hall, ja mingit muud värvi hunti pole ma kunagi näinud. Sellega loogiliselt võrdväärne hüpotees oleks "Kõik mittehallid asjad on mittehundid". Selle hüpoteesi tõestuseks sobiks näiteks punane auto. Seega peaks punase auto nägemine kinnitama, et kõik mittehallid asjad on mittehundid ja sellest tulenevalt ka seda, et kõik hundid on hallid. Kuid järele mõeldes tundub punase auto nägemine "Kõik hundid on hallid" hüpoteesi kohta täiesti mõttetu ja ebavajalik.

Võimalikud lahendused[muuda | muuda lähteteksti]

Paradoksi lahendusi on pakutud mitmeid.

  • Mõned lahendused
    • Lihtsalt eitada põhimõtet, et kui mingi tõend kinnitab üht hüpoteesi, siis peab ta kinnitama ka sellega loogiliselt võrdväärset hüpoteesi.
    • Nõustuda järeldusega, et seesugune tähelepanek on siiski tähtis, kuigi väga nõrgalt.
    • Piirata selliseid üldistusi, mida saab kinnitada vaid mõne üksikjuhuga.

Teist pakutud lahendust pooldas ka Hempel ise. Hempeli paradoks sunnib samuti sügavamalt uurima Nicod' kriteeriumi tõesust.