Harju-Risti õigeusu kirik

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Harju-Risti õigeusu kirik oli õigeusu kirik Harju maakonnas Harju-Risti asulas. Kirikut kasutas Harju-Risti õigeusu kogudus.

Kirik ehitati 1892. aastal.[1] See asus umbes praeguse põhikooli (endise majandikeskuse) hoone kohal. Alles on kiriku juurde viinud allee ja seda ääristavad puud.

Kirikuhoonet enam ei ole. Teada on, et pärast teist maailmasõda ja jumalateenistuste lõpetamist 1951. aastal kasutati kirikut klubina. Hoone sai kannatada tulekahjudes. Nagu vanemad inimesed on meenutanud, toimus üks põleng aastavahetusel, pärast seda, kui kirikus oli peetud nõukogulikku nääripidu. On räägitud, et tegemist võis olla süütamisega, millega sooviti kirikuhoonet jätkuva rüüstamise ja rüvetamise eest kaitsta.

Hoone õhiti ja lammutati 1961. aasta paiku. Kiriku varemed koondati koolimaja juurde kelgumäeks. Kiriku kohale on ehitatud uus hoone, mis algselt oli Kungla sovhoosi klubi, kuid nüüdseks on koolimajaks ümber ehitatud. Ainsana on kirikukompleksi hoonetest säilinud preestri elamu, kaasajal nn õpetajate maja.

Kirikust on alles maal, mida näeb EELK Risti koguduse majas.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Harju-Risti õigeusu kirik kultuurimälestiste riiklikus registris (vaadatud 12.12.2015)