Mine sisu juurde

Haljala Vallaraamatukogu

Allikas: Vikipeedia

Haljala Vallaraamatukogu on raamatukogu Lääne-Virumaal Haljalas.

Haljala Vallaraamatukogul on kolm harukogu ja kaks teeninduspunkti:

1) Võsu haruraamatukogu;

2) Karepa haruraamatukogu;

3) Võsupere haruraamatukogu.

Karepa haruraamatukogu teeninduspunkt asub Vergis ja Haljala raamatukogu teeninduspunkt on Varangul.

Haljala Rahvaraamatukogu Selts asutati 24. oktoobril 1921. Raamatukogu asutamiseks kasutati liikmemaksu ja raha, mis laekus pidude ja kohviõhtutega. Alles aastaid hiljem saadi kirjanduse ostuks raha valla ja maakonna eelarvest. Pärast 1930. aastat saadi uusi raamatuid aeg-ajalt haridusministeeriumi kaudu.

Raamatukogu asus vana koolimaja ühes klassis. Raamatud mahtusid ühte kappi. 1939. aastal ulatus laenutatavate raamatute üldarv seitsmesajani. Laenutamine toimus pühapäeviti, mil külastajaid oli vahel 30 inimest. Igale soovijale anti korraga kuni neli raamatut kahenädalase tähtajaga. Kauem käes hoitud raamatute eest võeti trahvi. Need rahad läksid raamatufondi suurendamiseks.

Raamatukogu Seltsi asutajad olid põhiliselt õpetajad ja erksamad talupidajad. Kauaaegseks esimeheks oli Villem Raudkivi-Stein. Esimesse juhatusse kuulusid veel August Summataavet – noor talupidaja-ehitustööline ja Milde Koovits-Valter – õpetaja. 1929. aastal kuulusid juhatusse Hugo Lassur – noor talupidaja Idavere külast; Villem Raudkivi-Stein – talunik Veltsi asundusest; Cäcilie Eidenberg – õmbleja; Linda Laasmägi-Rosenfeldt – talutütar Kisuverest; kooliõpetajad Ferdinand Saar Ja Otto Salm. Raamatuid laenutas juhatuse liige ühiskondlikus korras.

Kui selts 1939.-1940. aastal likvideeriti, läksid raamatud üle valla hooldamisele. Raamatud märgistati ümmarguse pitsatiga, millel tekst „Haljala valla raamatukogu“ ja keskel Viru maakonna vapi kujutis (õpetaja Otto Salmi kogutud andmed aprillis 1967).

Raamatukogul on olnud ajaloos mitu nime: 1923. aastal loodi Haljala Raamatukogu Selts, 1939 nimetati selts Haljala Valla Raamatukoguks, mis 1945. aastal muudeti omakorda Haljala Valla Keskraamatukoguks ning 1948. aastal Haljala rahvaraamatukoguks. Vahepeal jõudis raamatukogu olla ka veel Rakvere rajooni Haljala raamatukogu, 1977. aastal Rakvere rajooni Haljala haruraamatukogu, 1993. aastal Haljala raamatukogu ja 2010. aastal taas Haljala vallaraamatukogu kahe harukoguga Aasperes ja Essus ja laenutuspunktiga Varangul. Pärast Vihula ja Haljala valla liitmist koondati Haljala vallaraamatukogu juhtimise alla Aaspere, Vihula, Võsupere, Võsu, Vergi, Karepa ja Varangu raamatukogu.

Raamatukogu on asunud vanas koolimajas (1923–1938), vallamajas (1938–1941), Haljala külanõukogu hoones ehk endises köstrimajas (1941–1957); Haljala kultuurimajas ehk endises pastoraadis (1957–1982) ja alates 1984. aastast Haljala uues rahvamajas. 2022. aasta alguses kolis raamatukogu Haljala Kooli kõrval asuvasse vanasse köstrimajja.

Raamatukogus leiab tegevusi nii täiskasvanu kui ka väike laps. Raamatukogus pakutavad teenused: raamatute laenutamine/tagastamine/soovitamine, koopiate tegemine, skaneerimine, interneti kasutamise võimalus soovi korral saab ka arvutiabi küsida. Lastele on üles seatud mängunurk, kus veedavad aega väikelapsed senikaua kuni vanemad raamatuid laenutavad. Mängunurka kasutavad usinalt ka Haljala Kooli lapsed.

Tihedat koostööd tehakse nii kohaliku lasteaia kui ka kooliga. Lastele korraldatakse lugemisisutunde ning muid harivaid raamatukogutunde ja -üritusi. Raamatukogus peetakse kohtumisõhtuid silmapaistvate inimestega (nt Teater Nuutrum, Ott Kiivikas, Märt Treier, Uno Trumm, Tiit ja Maris Pruuli). Aeg-ajalt korraldatakse raamatumüüke, mis meelitavad kohale inimesi Viimsist Lõuna-Eestini.

2023. aasta augustis meisterdati omal algatusel raamatukokku mesitarust laenutuskast, et raamatuid saaks laenutada ka väljaspool raamatukogu lahtiolekuaegu.

2024. aastal saadi Kultuuriministeeriumi kiirendi taotlusvoorust toetust raamatukogubussi soetamiseks Haljala valda.

Haljala Vallaraamatukogu täidab ka Haljala Kooli raamatukogu funktsioone. Raamatukogus asub Haljala Kooli õpikufond. Lisaks tegeleb raamatukogu kooli õppekirjanduse tellimisega.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]