Gattoni valimisringkond

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
"Gattoni raekoda", pargiehitis, kus toimusid valimised

Gattoni valimisringkond oli Inglismaa, Suurbritannia ja Ühendatud Kuningriigi parlamendi valimisringkond aastail 1450–1832.

Valimisringkond asus Gatton Parki mõisa maa-alal ning kandidaatide ülesseadmine ja valimine sõltus täielikult mõisa omanikust. Henry VIII valitsusajal nimetas Sir Roger Copley end Gattoni kodanikuks ja ainsaks elanikuks. Copleydel ei lastud valimisi mõjutada aastail 1584–1621, kuna nad olid katoliiklased. 1750. aastail oli üks ringkonnast valitud parlamendiliige Gattoni mõisnik Sir James Colebrooke ja teine reverend John Tattersall, Upper Gattoni mõisnik. 1774. aastal omandas mõlemad mõisad Sir William Maine.

24. jaanuaril 1803 toimusid Gattonis kahe kandidaadiga valimised. Eelmisel aastal olid parlamenti valitud mõisnik Sir Mark Wood ja tema naisevend James Dashwood, kuid varsti pärast valimisi Dashwood loovutas oma koha Philip Dundas'le. Ootamatult seadis advokaat Joseph Clayton Jennings üles oma kandidatuuri ja tõi valimistele ühe teda pooldava valija. Seejärel toodi valimistele ka üks Dundas'd pooldav valija, seega oli kumbki kandidaat saanud ühe hääle. Häältelugeja Dashwood tühistas Jenningsile antud hääle, mille tagajärjel Philip Dundas võitis valimised ühehäälselt.

1832. aastal valimisringkond kaotati ja liideti East Surrey valimisringkonnaga.