Gästrike-Hälsinge nation

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Gästrike-Hälsinge nationi maja Uppsalas

Gästrike-Hälsinge nation (akronüüm GH) on Rootsi üliõpilasorganisatsioon (rootsi keeles nation), mis on üks 13 Uppsala Ülikooli juures tegutsevast üliõpilasorganisatsioonist. Sinna kuuluvad peamiselt Hälsinglandi ja Gästriklandi provintsist pärit üliõpilased. Liikmeid on umbes 2000. Gästrike-Hälsinge nation on moodustatud Gästrike ja Hälsinge nationide liitmisel 1811. aastal.[1]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Gästrike-Hälsinge nationi eelkäijate Gästrike ja Hälsinge nationi varasest ajaloost ei ole palju teada. Kõik Gästrike nationi puudutavad dokumendid enne 1702. aastat hävisid suures tulekahjus. Hälsinge nationi kohta on üks sissekanne 1646. aastast pärinevas arveraamatus, kuid tõenäoliselt oli organisatsioon olemas juba varem.

Gästrike ja Hälsinge nationide liitmise üheks Gästrike-Hälsinge nationiks kinnitas ülikooli senat 2. novembril 1811. Liitmise põhjuseid oli mitu. Mõlemad organisatsioonid olid väikesed ja majanduslikes raskustes. Ülikoolis oli käimas ühinemiste laine, mille käigus väikesemad organisatsioone kokku liideti. Lisaks oli mõlema organisatsiooni eesotsas sama inspektor: alates 1790. aastast teoloogia professor Erik Jonas Almquist ja alates 13. novembrist 1808 teoloogia professor Samuel Ödmann. Olukord, kus üks professor rohkem kui ühe nationi inspektor oli, polnud ebatavaline, kuid Samuel Ödmann oli inspektoriks erakordselt paljudes nationides: lisaks Gästrikele ja Hälsingele ka Uplandsi ja Smålandsi nationis.

Sõprusorganisatsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Sakala Sõprusorganisatsioonid, Kasutatud: 23. august 2012
  2. Filiae Patriae Sõprusorganisatsioonid, Kasutatud: 23. august 2012

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]