Mine sisu juurde

Free Nelson Mandela

Allikas: Vikipeedia

"Nelson Mandela" (tuntud ka kui "Free Nelson Mandela") on Briti muusiku Jerry Dammersi kirjutatud ja tema enda ska-muusikat esitanud ansambli the Special A.K.A. poolt salvestatud laul. Laul anti singlina välja 1984. aastal protestiks Nelson Mandela vangistamise vastu Lõuna-Aafrika Vabariigi apartheidirežiimi poolt. Laul jõudis Briti singliedetabelis üheksandale kohale ja oli populaarne mitmel pool Aafrikas. 1988. aasta uusväljalase jõudis Briti singliedetabelis 93. kohale. Pärast Nelson Mandela surma sisenes laul 2013. aasta detsembris uuesti Briti singliedetabelisse ja jõudis 96. kohale. Laulu leiab ka the Special A.K.A. 1984. aasta albumilt "In the Studio".

Nelson Mandela 70. sünnipäeva auks 11. juunil 1988 Wembley staadionil toimunud austuskontserdil olid taustalauljateks Elvis Costello, Dave Wakeling, Ranking Roger ja Lynval Golding.

Nelson Mandela 90. sünnipäeval Hyde Parkis peetud austuskontserdil oli solistiks Amy Winehouse. Kui aga tema esitust tähelepanelikult kuulata, siis selgub, et kohati laulab ta "Free Nelson Mandela" asemel hoopiski "Free Blakey, My Fella", mis viitab tema abikaasa Blake Fielder-Civili vangistusele.

2014. aasta jaanuaris, kuus nädalat pärast Mandela surma, alustas Kaplinnas Bellville'i velodroomil selle lauluga oma läbi aegade esimest kontserti Lõuna-Aafrika Vabariigis Bruce Springsteen.