Farmatseutiline binaarne kood

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Pharmacode sample

Farmatseutilise binaarse koodi ehk farmakoodi lõi 1974. aastal asutatud Saksa firma Laetus GMBH. Farmakood ei ole tehniliselt võttes vöötkood. Kuigi see kodeerib numbrilisi andmeid nagu tavaline tootekood, puudub sellel vöötkoodi tüübil alusta-lõpeta muster ning sellepärast peab farmakoodi lugema alati ühtepidi. Skannides seda paremalt vasakule, on tulemuseks erinev numbrite jada, kui skannides koodi vasakult paremale. [1]

Farmatseutiline binaarne kood võib salvestada ainult numbrilisi andmeid 3-st (2 vööti) kuni 131070-ni (16 vööti). See on üks omadustest, mis eristab farmakoodi teistest ühedimensioonilistest vöötkoodidest. Farmakoodis kasutatakse ainult ühte tüüpi tühikuid ja kahte tüüpi ribasid (lai ja kitsas). Võrreldes tavaliste vöötkoodidega, saab farmakoodi printida väga paljude värvidega, see on võimalik tänu sellele, et koodi loetakse spetsiaalsete Laetuse valge valguse skanneritega. Lisaks sellele ei salvestata infot kümnendsüsteemis, vaid kahendsüsteemis, nagu nähtub ka nimest. Skannerid loevad seda paremalt vasakule ja põhimõtted, mida nad vöötkoodi dešifreerimiseks kasutavad, on väga lihtsad: joonis on summa, kus kitsad ribad on 2^n ja laiad ribad on 2*2^n.

Farmakood on vöötkoodi standard, mida kasutatakse farmaatsiatööstuses üle maailma, pakkimise kontrollsüsteemina/meetodina. Farmakoodi sihtotstarve on tagada, et pakendis olev farmaatsiatoode on õige toode koos õigete lähtematerjalidega ja tõendavate dokumentidega. See on pakkimiskontrollisüsteem, mis on loodud pakendivigade vältimiseks. [1] Tänapäeval kasutatakse ühe- ja kahedimensioonilisi farmakoode, mida saab genereerida, kasutades selleks vastavaid organisatsioone (näiteks GS1). Samuti saab neid luua veebis.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 John Nachtrieb. "What is pharmacode" http://barcode-test.com/what-is-pharmacode/