Fääri saarte muusika

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Fääri saarte muusika on põhiliselt vokaalne, põhiliseks pilliks on viiul (saabus 17. sajandil) ja muusikat seda saadetakse Euroopa tantsudega, näiteks menueti ja polkaga. 20. sajandil on Fääri saarte muusika ajaloos mänginud tähtsad rolli koorid; tuntumad koorid on Tarira, Havnarkórið, Tórshavnar Manskór, Ljómur, Fuglafjarðar Gentukór ning Kopenhaagenis asuvad koorid Húsakórið ja Mpiri.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Enamik muusikast oli populaarne vaid pealinnas Tórshavnis, mis oli ka Fääri saarte suurim linn. Maal elavatele rahvastele said traditsiooniks ringtantsud ja ballaadid. Kolm sellist tantsuballaadi oli kvæði, tættir ja vísir. Paljude tantsude algeline vorm "taaselustati" pärast Teist maailmasõda, kui saarte maakohtades tekkisid uued tantsuliigid. Suur osa ballaade koguti raamatusse "Corpus Carminum Færoensium", kus on üle 44 000 salmi.

Fääride džässi, folgi ja bluusi festival

Veel leiab laule, mida kutsutakse skjalduriteks, muinasjutulised laulud, mida täiskasvanud laulavad laste jaoks, ning sujuva helikõrgusega, mikrotonaalsed hümnid kingosálmar.

Tänapäeva muusikud[muuda | muuda lähteteksti]

Tänapäeva Fääri saarte muusikud, nagu Kristian Blak, Enekk, Gunnar Hoydal, Annika Hoydal ja Lennart Kullgren, on sisse toonud Šotimaa, Bulgaaria ja Skandinaaviast pärit saamide muusikatraditsioone.

Tuntud on ka: Eivør Pálsdóttir, Teitur Lassen, Lena Anderssen, Høgni Lisberg, Høgni Reistrup, Petur Pólson, Terji Rasmussen, Evi Tausen, Hallur Joensen, Hanus G. Johansen, Heine Lützen, Ólavur Jakobsen, Kári av Reyni, Kári P., Alex Bærendsen, Regin Dahl, Davur Juul Magnussen, Simon Von Konoy, Ólavur Olsen, Eyðun Nolsøe, Guðrun Sólja Jacobsen, Kári Sverisson, Steintór Rasmussen, Anna Katrin Egilstrøð, Brandur Enni, Linda Andrews, Lyon Hansen, Jens Marni Hansen, Leivur Thomsen, Jóannes Lamhauge, Annika av Matras ja Guðrið Hansdóttir.

Ansamblid tänapäeval[muuda | muuda lähteteksti]

Tuntuimad Fääri saarte ansamblid on 200, Analog Norð, Arnold Ludvig Project, Boys In A Band, Clickhaze, Deiggj, Devon, The Dreams, Eivør, Faroe Boys, Frændur, Gestir, the Ghost, Heidrik, Hjarnar, Høgni Reistrup, Goodiepal, Lama Sea, Lena, maður:glotti, Makrel, MARIUS, Moirae, Mold, MonkeyRat, MC-Hár, Oniontree, Nalja, Present Past, Sic, Safir, Side Effect, The Story Ends, Teitur, Týr, Heljareyga ja Yggdrasil.

Klassikalise muusika heliloojad tänapäeval[muuda | muuda lähteteksti]

Fääri saartelt on pärit ka mitu tuntud klassikalise muusika heliloojat. Sunleif Rasmussen on tänaseks ainus fäärlane, kes on kirjutanud sümfoonia. Teised tuntud heliloojad on Kristian Blak, Edvard N. Debess, Tróndur Bogason, Kári Bæk, Palli Hansen, Knút Olsen ja Pauli í Sandágerði.

Klassikalise muusika ansambel Aldubáran on suurel hulgal tellinud ja esitanud muusikat Fääri saarte heliloojatelt ning esitanud seda nii kodu- kui välismaal.

Fakte tuntud ansamblite kohta[muuda | muuda lähteteksti]

Gestir[muuda | muuda lähteteksti]

Gestir on sõlminud Fääri saartel lepingu plaadikompaniiga Tutl Records. Nad moodustati 2002. aastal, ja on mänginud rock festivalidel Fääri saartel, Taanis ja mujal maailmas. Nende debüütalbum Burtur frá Toftunum ilmus Fääri saartel 2006. aasta juulis. 2006. aasta suvel mängis Gestir üritustel "Atlantic Music Event" NASAs (Reykjavik, Island), G! Festivalil (Gota, Fääri saared) ja Nord-Atlantiske Brygge'l (Kopenhaagen, Taani). 30. septembril 2006 andis Gestir oma uue albumi ilmumise tähistamiseks Fääri saartel erikontserdi Nordic House'is, Torshavnis. 2006. aasta detsembris kutsuti Gestir esinema Fääri saarte laulja/laulukirjutaja Teituri jõuluüritusele Store Vegas Kopenhaagenis. Gestiri 2005. aasta suve märkimisväärseimad kontserdid olid G! Festivalil ja Kopenhaagenis Lille Vegas. 2003. aastal võitis Gestir kaks korda aastas toimuva Fääri saarte muusikakonkursi Prix Føroyar.

Gestiri liikmed on Ólavur Jákupsson (vokaal, elektri- ja akustiline kitarr, süntesaatorid, klaver), Torfinnur Jákupsson (elektri- ja akustiline kitarr, klaver, sõnad), Jógvan Andreas á Brúnni (trummid), Niels Jákup i Jógvanstovu (basskitarr) ja Knút Háberg Eysturstein (süntesaatorid, hammond, klaver, rhodes).

Aldubáran[muuda | muuda lähteteksti]

Kammeransambel Aldubáran on ainus omataoline ansambel Fääri saartel. Ansambel moodustati 1995. aastal, ning see on palju mõjutusi saanud tänapäevase Fääri saarte klassikalisest muusikast. Aldubárani eesmärk oli esitada Fääri saarte heliloojate klassikalist muusikat, tutvustades seda nõnda kodu- ja välismaale. Alates ansambli asutamisest on nad väga tuntud. Eriti suurt tuntust on neile toonud koostöö folklaulja Hanus G. Johanseniga ja nende 2000. aastal ilmunud Bouquet plaadifirma Tutl kaudu. Kokku on Aldubáran andnud Tutl kaudu neli albumit. 2004. aastal oli ansambel nomineeritud Põhjamaade Nõukogu muusikaauhinnale. Aldubáranil on olnud palju kontserditurneesid ja 2006. aasta sügisel lavastas ja esitas esimese Fääri ooperi "Hullu mehe aias", mille helilooja on Sunleif Rasmussen. Aldubárani liikmed on: Andrea Heindriksdóttir (flööt), Anna Klett (klarnet), Christina Andersen (fagott), Johan Hentze (trompet), Páll Sólstein (sarv), Jógvan Zachariassen (fagott), Sámal Petersen, Øssur Bæk, Rúni Bæk (viiulid) , Angelika Nielsen (vioola), Ólavur Jakobsen (kitarr), Jóhannes Andreasen (klaver), Ólavur Olsen (trompet), Andras Olsen (tromboon) ja Bernharður Wilkinson (flööt/dirigent).

Týr[muuda | muuda lähteteksti]

Progressiivse folk-metal'i ansambel, mille liikmed on pärit Fääri saartelt. Ansambel esitab traditsioonilist Fääri saarte muusikat nii kontsertidel kui ka albumitel. Ansambel laulab nii fääri kui ka inglise keeles, sageli viikingite ja paganate teema kaudu.

Ansambel loodi 1998. aastal, neil on ilmunud viis albumit ja nad esinevad ka mujal maailmas.

Plaadifirmad[muuda | muuda lähteteksti]

Tutl Records on Fääri saarte põhiline plaadifirma.

Fääri saarte muusikafestivalid[muuda | muuda lähteteksti]

Allikad[muuda | muuda lähteteksti]

  • Andrew Cronshaw "A New Pulse for the Pols". 2000. Simon Broughton, Mark Ellingham, James McConnachie ja Orla Duane, World Music, Vol. 1: Africa, Europe and the Middle East, lk 58–63. Rough Guides Ltd, Penguin Books. ISBN 1-85828-636-0

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]