Euroopa tehnikatudengite insenerivõistlus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Euroopa tehnikatudengite insenerivõistlus (EBEC) on iga-aastane insenerivõistlus, mida korraldab Euroopa Tehnikatudengite Kogu (BEST).

EBECit korraldatakse 32 riigis ning selle missiooniks on arendada tudengeid, pannes neid lahendama teoreetilist (Case Study) või praktilist (Team Design) ülesannet. Üliõpilased moodustavad neljaliikmelised meeskonnad ning nad lahendavad mitme eri valdkonnaga seotud ülesannet.

EBECi eesmärk on rakendada üliõpilaste teadmisi ja oskusi eluliste probleemide lahendamisel. Ülesannet lahendatakse 4-liikmelises meeskonnas.

EBEC on üks BESTi põhilistest teenustest, millega võimaldatakse tehnikaüliõpilastele ülikoolis räägitu kõrvale täiendavat praktilist kogemust. Võistluse käigus arendavad üliõpilased loovust, suhtlusoskust ning meeskonnatöö oskusi. Samuti võimaldab EBEC edasipääsul ülesannet lahendada multikultuurses keskkonnas.

2016. aasta EBECi finaalvoor toimus 1.–10. augustil Belgradis ning seal võistles 120 üliõpilast.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

EBECi idee tuleneb Kanada insenerivõistlusest (CEC), mida korraldab Kanada Tehnikatudengite Kogu (CFES). BESTi liikmed külastasid CEC-d 2002. aastal ning sama aasta BESTi üldkogul arutati insenerivõistluse korraldamist. Esimene EBEC toimus 2003. aastal Eindhovenis ning sellest võtsid osa ainult antud ülikooli üliõpilased. Esimene piirkondlik EBEC toimus 2006. aastal Portugalis. Esimene rahvusvaheline EBEC Final toimus 2009. aastal Gentis, osalejaid oli 51 ülikoolist. 

Struktuur[muuda | muuda lähteteksti]

EBEC on kolmetasandiline. Toimub 84 kohalikku, 15 piirkondlikku vooru ja finaalvõistlus. EBEC on üks suuremaid insenerivõistlusi, mida korraldavad Euroopa üliõpilased. Igal aastal võtab EBECist osa umbes 7000 üliõpilast. 

Kohalikud voorud[muuda | muuda lähteteksti]

EBEC püramiid

Kohalikke voorusid korraldatakse ülikoolides, kus on olemas BESTi kohalik grupp. Võitjameeskond suundub edasi järgmisse vooru.

Riiklikud/piirkondlikud voorud[muuda | muuda lähteteksti]

Riiklikke/piirkondlikke voorusid (NRR) korraldatakse ühe riigi või piirkonna sees (nt EBEC Baltic, EBEC Poland). Piirkondlike voorude võitjad saavad võimaluse osaleda EBEC Finalis. Praegu toimub 15 piirkondlikku vooru, kus osaleb kokku rohkem kui 700 üliõpilast. 

Riiklikud/piirkondlikud voorud Kohalikud voorud
EBEC Alpe-Adria Erlangen, Graz, Ljubljana, Maribor, Zagreb
EBEC Balkan Belgradi, Mostar, Srü, Novi Sad, Podgorica, Skopje
EBEC Baltic Ekaterinburg, Ekaterinburg UrFU, Kaunas, Moskva, Riia, Peterburi, Tallinn
EBEC Benelux Aachen, Brüssel, Brüssel ULB, Delfti, Genti, Leuven, Liege, Louvain-la-Neuve ' is
EBEC Central Praha, Brno, Bratislava, Kosice,Veszprém, Budapest
EBEC France ENSAM, ENSTA ParisTech, Lyon, Pariis École Centrale Pariis Polytechnique, Supélec
EBEC Greece Ateena, Chania, Patras, Thessaloniki
EBEC Italy Messina, Milano, Napoli, Rooma, Rooma Tor Vergata, Trento, Torino
EBEC Nordic Kopenhaagen, Göteborg, Helsingi, Stockholm, Tampere, Trondheim, Uppsala
EBEC Poland Gdansk, Gliwice, Krakov, Lodz, Varssavi, Wroclaw
EBEC Portugal Almada, Aveiro, Coimbra, Lissaboni, Porto
EBEC Romania & Republic of Moldova Brasov, Bukarest, Chisinau, Cluj-Napoca, Iasi, Timisoara
EBEC Spain Barcelona, Madrid, Madridi Carlos III, Las Palmas, Valencia, Valladolid
EBEC Turkey Ankara, Izmir, Istanbul, Istanbuli Yildiz
EBEC Ukraine Kiiev, Lviv, Zaporizhzhya, Vinnytsia

EBECi finaal[muuda | muuda lähteteksti]

EBECi finaalvoor (EBEC Final) on üks BESTi mastaapsematest projektidest. Üritusel kohtuvad rohkem kui 80 Euroopa parimast tehnikaülikoolist pärit üliõpilased. Töö toimub rahvusvahelises keskkonnas ning üliõpilased lahendavad 10 päeva jooksul mitmeid probleeme. Võistluse käigus saavad üliõpilased võimaluse näha eri kultuure, tutvuda korraldajalinnaga ning kohtuda suurettevõtete esindajatega EBECi karjääripäeval. 

Kategooria[muuda | muuda lähteteksti]

EBECi Case Study

Case Study (teoreetiline ülesanne)[muuda | muuda lähteteksti]

Case Study (CS) on teoreetiline probleemi lahendamine, mis nõuab analüüsimise, uurimise, otsustamise, testimise ja esitlemise oskust. Ülesanneteks on majanduslikud, sotsiaalsed või seadustega seotud probleemid. Ülesande lahenduse peab esitama teatud aja jooksul, arvestades raha- ja ajaressurssi. 

EBECi Team Design

Team Design (praktiline ülesanne)[muuda | muuda lähteteksti]

Team Design (TD) on praktiline projektipõhine ülesanne, mis nõuab prototüübi loomist, selle disainimist ja esitamist, lähtudes ette antud kriteeriumitest. Prototüübi peab valmistama kindla aja jooksul, kasutades ette antud materjale. 

Võistluse ülevaade[muuda | muuda lähteteksti]

Praeguseks on korraldatud EBECit 7 korda.

EBEC 2009 Gent, Belgia – 1.–12. august
EBEC 2010 Cluj-Napoca, Rumeenia – 1.–11. august
EBEC 2011 Istanbul, Türgi – 1.–11. august
EBEC 2012 Zagreb, Horvaatia – 1.–8. augustil
EBEC 2013 Varssavi, Poola – 1.–9. august
EBEC 2014 Riia, Läti – 1.–9. august
EBEC 2015 Porto, Portugal – 2.–11. august

EBEC 2009[muuda | muuda lähteteksti]

Competition progress.jpg

Esimene EBEC finaalvoor korraldati Genti kohaliku grupi poolt 2009. aastal. Võistlusel osales 80 üliõpilast, kes jõudsid finaali, võites 2300 osalejat 51 ülikoolist 18 riigist. Seda üritust toetas UNEP, kes pani välja reaalse probleemülesande Team Designile. EBEC-it tunnustati ka Euroopa loovuse ja innovatsiooni aasta partnerina. 

EBEC 2010[muuda | muuda lähteteksti]

EBECi areng jätkus. 2010. aastal toimus EBEC 71 tehnikaülikoolis ning kokku osales 5000 üliõpilast 31 Euroopa riigist. Finaalis osales 104 üliõpilast, kes kogunesid Cluj-Napocasse, et end tõestada. 

EBEC 2011[muuda | muuda lähteteksti]

2011. aastal korraldati EBECit 79 tehnikaülikoolis. Kokku osales üle 5000 tehnikaüliõpilase, kellest 104 pääsesid Istanbulis toimunud finaali. Võistlusele andsid oma panuse üle 200 BESTi liikme.

EBEC 2012[muuda | muuda lähteteksti]

EBEC 2012 finaali korraldajaks oli Zagreb, kes sai toetuse ka Horvaatia presidendilt. Üritus hõlmas 4 tööpäeva, ametlikku avamist ja lõpetamist ja üht vaba päeva. Vabal päeval anti osalejatele võimalus tutvuda Zagrebiga. 

EBEC 2013[muuda | muuda lähteteksti]

Viies EBEC Final toimus Varssavis ning üritusega oli seotud 83 Euroopa tehnikaülikooli. 2013. aastal toimus 15 regionaalset EBEC vooru ning kokku osales üle 6500 üliõpilase. Võistlust toetas Varssavi Tehnikaülikool, haridusministeerium ja teaduskeskus Copernicus.

EBEC 2014[muuda | muuda lähteteksti]

2014. aastal toimus 87 kohalikku vooru, kus võttis osa üle 6000 osaleja. Finaalis osales 116 üliõpilast ning oma panuse andsid üle 500 BESTi liikme 32 Euroopa riigist.

EBEC 2015[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 2015 toimus EBEC Final Portos, kus osales siiani kõige rohkem võistlejaid (120). See seadis kõrged standardid tulevasteks voorudeks.

EBECi olemus[muuda | muuda lähteteksti]

EBEC on võistlus, mis levib üle kogu Euroopa, jõudes tuhandete üliõpilaste, ülikoolide ja ettevõteteni. EBECi teeb eriliseks lisaks numbritele ja tehnilistele tulemustele ka võistlust ümbritsev õhkkond, nn "BEST-Spirit", mille loovad tiimitöö, loovuse ja teadmiste ühinemine, tahe anda endast parim. See paneb üliõpilased osalema ja leidma parimaid lahendusi probleemülesannetele, see paneb õppejõud ja spetsialistid andma oma teadmisi võistluse läbipaistvuse saavutamiseks, see paneb ettevõtted uuesti osalema, et kindlustada üliõpilaste tegelemine ajakohaste tehnoloogiliste probleemidega, ja see paneb BESTi liikmed jätkuvalt töötama ürituse arendamise nimel. See toob kõik need inimesed kokku just ühe eesmärgi pärast – “Design the Future. Today.” 

Auhinnad ja nominatsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

EBEC Final 2015 Portos valiti Portugalis parimaks projektiks, mis osaleb järgmises Charlemagne`i Euroopa noorte auhinna voorus. 

Toetajad[muuda | muuda lähteteksti]

BEST otsib võimalusi koostööks institutsioonidega, kes tunnustavad BEST-i pingutusi ja jagavad visiooni mõjutada Euroopa tudengeid. Siiani on EBEC-it toetanud näiteks UNESCO, Young in Action, Insenerihariduse Euroopa Nõukogu (European Society for Engineering Education (SEFI)), Elektri- ja Elektroonikainseneride institutsioon (Institute of Electrical and Electronics Engineers). 

Ülikoolid, kes on toetanud viimastel aastatel EBEC-it: [ Thessaloniki Aristotelesi Ülikool] (Aristotle University of Thessaloniki), Praha Tehnikaülikool (Czech Technical University in Prague), Grazi Tehnikaülikool (Graz University of Technology), Ateena riiklik tehnikaülikool (National Technical University of Athens (NTUA)), Gliwice Silesiani Tehnikaülikool ( Silesian University of Technology in Gliwice), Porto Ülikool (Universidade do Porto), Yildiz Tehnikaülikool (Yildiz Teknik Universitesi). 

Akrediteerimine[muuda | muuda lähteteksti]

Ülikoolid tunnustavad EBEC-it kui kõrgekvaliteedilist projekti, mis panustab osalejate haridusse. Porto ülikool oli esimene, kes antud võistlust tunnustas, andes osalejatele selle eest ainepunkte. 

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]