Estampii

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
"Kalenda Maya" meloodia

Estampii (pr. k. estampie) on keskaegne tants ja muusikažanr. See instrumentaalžanr oli väga populaarne 13. ja 14. sajandil.

Estampii vorm koosneb neljast kuni seitsmest osast (punctum, mitmuses puncta) koos kordustega: aa, bb, cc, ..., kusjuures osade lõpud on kordamisel erinevad (ouvert 'avatud' ja clos 'suletud'): a+x, a+y; b+w, b+z; ... Mõnikord on samad avatud ja suletud lõpud kasutusel kogu teose vältel: a+x, a+y; b+x, b+y, c+x, c+y, ...

Sarnane vorm on ka teisel keskaegsel tantsul saltarellol.

Varaseim teadaolev sellises vormis teos on laul "Kalenda Maya", mille arvatavasti kirjutas trubaduur Raimbaut de Vaqueiras (1180–1207), võttes aluseks meloodia estampiist, mida mängisid prantsuse žonglöörid. Kõik ülejäänud näited on täielikult instrumentaalsed.

Kuigi estampiid on reeglina monofoonilised, on näiteid ka kahehäälsetest estampii vormi kasutavatest teostest.

Estampii kohta ei ole säilinud ühtegi tantsukirjeldust. Käsikirjade illustratsioonide ja maalide järgi näib see sisaldavat üsna energilist hüplemist. Mõnede estampiide (näiteks kuulus "Tre fontane") muusika üleskirjutused on kirevad ja virtuoossed, mis on loonud arvamuse, et need olid mõeldud pigem kuulamiseks kui tantsu saateks.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • P. Aubry: "Estampies et danses royales" (1906) – ISBN 2-8266-0603-4
  • L. Hibberd: "Estampie and Stantipes" (1944) – Speculum XIX, 1944, 222 jj.
  • Timothy McGee, "Medieval Instrumental Dances" – ISBN 9780253013149