Koadjuutor: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
korrigeeringuid; koadjuutorid võisid ametisse saada ka varem; aga sajand on ebamäärane; esimene Liivimaa ordumeistri koadjuutor sai ametisse alles 1530. aastate alguses
1. rida: 1. rida:
'''Koadjuutor''' (keskaegses [[ladina keel]]es ''coadjutor'' = abiline) oli [[katoliku kirik]]us ja [[rüütliordud]]es kõrgemate ametiisikute (nt piiskopi või ordumeistri) täievoliline esindaja.
'''Koadjuutor''' (keskaegses [[ladina keel]]es ''coadiutor'' = kaas-abistaja) on [[katoliku kirik]]u kõrgemate ametiisikute (nt [[piiskop]], [[ordumeister|ordumeistri]] või [[abt]]i) abiline ja vajadusel asendaja.


Kuni 1980. aastateni jagati koadjuutorid kaheks: ühtede ametiaeg kehtis kuni abistatava elu lõpuni ning teistel oli ametijärgluse õigus abistatava surma või ametist loobumise järel (selliseid koadjuutoreid nimetati ladina keeles ''coadiutores cum iure successionis''). Seejärel on koadjuutoritel reeglina ametijärgluse õigus; selle puudumine on erandlik.
Koadjuutoreid hakati nimetama alates 14. sajandist. Ametiaeg kehtis kuni abistatava elu lõpuni või ametijärgluse õigusega.


Esimesed Liivimaa piiskoppide koadjuutorid on teada 14. sajandi lõpust. Esimene Liivimaa ordumeistri koadjuutor sai ametisse aga alles 1530. aastatel.
1367. aastast alates olid koadjuutorid (mõningate vaheaegadega) ka [[Liivi ordu]]meistritel.


[[Kategooria:Rooma-Katoliku Kirik]]
[[Kategooria:Rooma-Katoliku Kirik]]

Redaktsioon: 3. detsember 2021, kell 19:31

Koadjuutor (keskaegses ladina keeles coadiutor = kaas-abistaja) on katoliku kiriku kõrgemate ametiisikute (nt piiskop, ordumeistri või abti) abiline ja vajadusel asendaja.

Kuni 1980. aastateni jagati koadjuutorid kaheks: ühtede ametiaeg kehtis kuni abistatava elu lõpuni ning teistel oli ametijärgluse õigus abistatava surma või ametist loobumise järel (selliseid koadjuutoreid nimetati ladina keeles coadiutores cum iure successionis). Seejärel on koadjuutoritel reeglina ametijärgluse õigus; selle puudumine on erandlik.

Esimesed Liivimaa piiskoppide koadjuutorid on teada 14. sajandi lõpust. Esimene Liivimaa ordumeistri koadjuutor sai ametisse aga alles 1530. aastatel.