Elitarism: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 7065 baiti ,  1 aasta eest
originaaluurimuslik osa eemaldatud
(originaaluurimuslik osa eemaldatud)
 
Elitaristid leiavad, et inimestevaheline ebavõrdsus on loomulik ja vältimatu, kuna inimeste kaasasündinud ning omandatud võimekus on erinev ning osa inimesi ei tule ise oma elu juhtimise ja nende valdusse antud varadega haldamisega toime<ref name="TEA" />. Seetõttu peavadki need, kes saavad asjadest aru, ennast kehtestama selle elanikkonna osa üle, kes endaga toime ei tule.
 
==Elitaristlik valitsuskultuur==
Elitaristlik valitsuskultuur (inglise keeles: elitism) tähendab ühiskonda, mis keskendub kapitali ja sellest tuleneva võimu koondamisele enda kätte.
 
Elitaarne valitsuskultuur realiseerub, kui eliidil õnnestub saavutada kontroll kogukonna ja ressursside üle ning selle liikmed loovutavad võimu oma valitsejatele. Elitarism põhineb eesõigusel omada ja valitseda inimeste toimetulekuks vajalikke ressursse (maa, loodusvarad, raha, teadmised jms).
 
Elitaristlik klassiühiskond kinnistub, kui inimesed ei vaidlusta enam valitsevat ebavõrdsust ning nõustuvad eliidi eesõiguse ja eestkosteõigusega.
 
Isiku vastutus sõltub tema positsioonist: lihtrahvas on alati süüdi ja eliit ei eksi kunagi.
 
Elitaristliku ühiskonna esindajad kiidavad õnnestumise korral andekaid juhte ja suurepärast riigikorraldust ning süüdistavad ebaõnnestumise korral teisitimõtlejaid.
 
== Elitarismi mõiste ==
 
=== Mõiste sisu ===
Elitarismi mõiste viitab kihistunud ja hierarhilise alluvuse kaudu organiseeritud klassiühiskonnale, mis sündis ilmselt IV või III aastatuhandel eKr [[Indoeuroopa keeled|indogermaani keeli]] kõnelevates hõimudes, millalgi peale balti hõimude eraldumist. Kõigile neile vertikaalselt spetsialiseerunud hõimudele, mis pärinevad Venemaa stepialadelt alguse saanud hõimust, on iseloomulik nn kolmikjaotus: palvetajad, sõdalased ja töölised.
 
* Ladina ''oratores, bellatoeres, laboratores'';
* Indo-iraani ''brahmin/athravan, kshatriyas/rathaestar, vaishyas'';
* Kreeka (Atika) ''eupatridae, geomori, demiurgi'';
* Kreeka (Sparta) ''homoioi, perioeci, helots'';
* Rooma ''flamines, milites, quirites'';
* Keldi ''druides, equites, plebes'';
* Skandinaavia ''earl, churl, thrall'';
* Anglosaksi ''gebedmen'' (''prayer-men''), ''fyrdmen'' (''army-men''), ''weorcmen'' (''workmen'');
* Slaavi ''volkhvs'', ''voin'', ''krestjanin/smerd''.
 
Tähelepanuväärne on nende gruppide proportsioon kõigi nende rahvaste juures: eliit moodustab vaid 2–3% elanikkonnast, sõdalaste klass jääb reeglina 10% ümber, kõik ülejäänud on töölised, kes toidavad, varustavad ja kindlustavad järelkasvu kahe esimese grupi võimu kindlustamiseks.
 
Kahedimensioonilises ühiskonnakorralduse mudelis kujuneb elitarism kui sotsiaalne kord kahe jõu mõjul, mis ilmneb:
* ebavõrdsust süvendava majandusmudelina, milles tulu ja vara koondub väikese grupi inimeste valdusse või ühiskonnakorralduse vormi, mis võtab üksikisikutelt ja rahvastelt nende vara ja alistab nad;
* vabadust piiravad organisatsioonina, mis kaitseb vähemuses oleva, kuid enamikku valitseva eliidi eesõigusi ja loob süsteeme, mis panustavad rahvahulkade alistamisele ja nende eesmärgipärasele tegevusele suunamisele.
 
Konkreetse elitarismi vormi ja selle valitsuskultuuri tegevusvälja määrab see, milline vabaduse piiramise meetod ja võrdsuse vähendamise kontseptsioon domineerib.
 
==== Ebavõrdsuse võimendamine ====
[[Fail:Elitarismi meetodid.jpg|pisi|Majandusliku alistamise meetodid ja neid teostav eliit ]]
Elitarismi sektori (eba)võrdsuse telje osi eristab üksteisest valitseva eliidi olemus ja rahva vaesuse aste.
 
* '''Majandusliku sõltuvuse''' tekitamine ja hoidmine on kõige pehmem elitarismi vorm, mille korral valitseb pidevalt muutuv, omavahel konkureeriv ja arenev võimekate inimeste klass [[meritokraatia]] (tarkade valitsus). Selle elitarismimudeli puhul on inimesed olemuslikult vabad, kuid majanduslikult oma tööandjatest sõltuvad. Sõltuvus tekitatakse väikeste töötasude ja suurte elamiskulude või tarbimishindade kombinatsiooniga.
* '''Võlakohustusel''' põhinevas ühiskonnas, kus kogu kapital ehk toimetulekuallikad on koondunud päriliku eliidi ehk [[aristokraatia]] valdusse, on inimese elu oluliselt raskem. Selles majandusmudelis seotakse inimesed maarendi või rahalise võlaintressi tasumise kohustusega nii, et nad jäävadki püsivalt võlgnikeks ega suuda sellest kunagi vabaneda. Kuigi olemuslikult on nad vabad inimesed, seob võlasuhe nad varalise suhte kaudu kapitali omanikuga ja muudab nad sisuliselt nende kasutusse antud kapitali päraldiseks. Võlasuhtesse astudes kaotab inimene iseotsustamise õiguse ja on sunnitud teenima kapitali omanikku senikaua, kuni ta pole täitnud võlast tulenevaid kohustusi.
* '''Varatu''', s.t eraomandita inimese elu on [[Oligarhia|oligarhide]] poolt valitsetavas ühiskonnas haletsusväärne. Kuna sellised inimesed sõltuvad täielikult oma peremeeste, tööandjate või heategijate armust, siis pole neil mingit sõnaõigust ei isiklikes asjades ega neile peale pandud töökohustustes, samuti on nad kaotanud igasuguse õiguse avaldada arvamust ja osaleda ühiskondlike otsuste langetamise protsessis.<ref name=":0">{{Raamatuviide|autor=Tammert, Paul|pealkiri=Millist riiki|aasta=2018|koht=Tallinn|kirjastus=Aimwell|lehekülg=64-73|isbn=978-9949-7312-0-6 (epub)|url=https://p2pkoolitus.ee/e-raamatud/}}</ref>
 
==== Enesekehtestamise meetod ====
[[Fail:Vabaduse piiramise meetodid.jpg|pisi|Vabaduse piiramise meetodid, mida rakendab eliit elanikkonna alistamiseks]]
Vabaduse piiramise telje osasid eristab meetod, mille abil üksikisikute vabadusi piiratakse.
 
* '''Majandusliku alistamise''' puhul piirdub süsteem kapitalist tulenevate suhetega, kusjuures neid eristab ekspluateerimise meetod ja selle ulatus.
* '''Vaimseks alistamiseks''' rakendatakse usuorganisatsioone ja maailmavaatelisi õpetusi, mis sisendavad inimteadvusesse hirmu jumala kõikenägeva silma ja põrgulike kannatuste ees, mis saavad osaks sõnakuulmatutele. Inimese ja tema looja vaheline suhtlemine monopoliseeritakse ja kuulutatakse organisatsiooni esindajate (vaimulike) ainuõiguseks. Koos sellega omandatakse õigusemõistmise monopol ja inimeste mõttemaailma valitsemise õigus, milles on oluline roll pihitoolil.
* '''Füüsiline vägivald ja surmahirm''' on viimased vahendid, mida rakendatakse inimeste vabaduseiha mahasurumiseks ja nende alistamiseks. Kui ka sellest ei piisa, siis jääb alistajatele maine vara, mis varem kuulus tapetud inimestele ja hävitatud hõimudele ja rahvastele.<ref name=":0" />
 
== Elitarismi ideoloogiad ==
[[Fail:Elitarismi ideoloogiad.png|pisi|Elitaristliku ühiskonnakorralduse vormid paigutatuna võrdsuse ja vabaduse teljele ]]
Elitarismi alusideoloogiateks on kapitali eraomandust õigustav [[kapitalism]] ja elanikkonna alistamist propageeriv [[paternalism]]. Elitaristliku ühiskonnakorralduse elemente ja neid esindavaid ideoloogiaid võib kirjeldada vastavalt sellele, millist poliitikat nad võrdsuse ja vabaduse teljel esindavad.
 
Kui aluseks võtta elanikkonna alistamiseks rakendatavad poliitikad, siis esindavad seda sotsiaalset korda järgmised ideoloogiad:
 
Majandusliku alistamise tehnoloogiat rakendav eliit: [[meritokraatia]], [[plutokraatia]] ja [[oligarhia]].
 
Vaimse alistamise tehnoloogiat ja selle rakendamise vorm: [[kristlik demokraatia]], [[teokraatia]] ja [[monastitsism]].
 
Füüsilisel alistamisel põhinevad valitsusvormid: [[Türann|türannia]], [[autokraatia]] ja [[despootia]].
 
== Elitarismi teoreetikud ==
12 363

muudatust

Navigeerimismenüü