Elitarism: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 1949 baiti ,  2 aasta eest
Täiendused
PResümee puudub
(Täiendused)
{{ToimetaAeg|kuu=detsember|aasta=2012}}
 
'''Elitarism''' (inglise ''elitism'') on [[ideoloogia]] ja [[õpetus]], mille kohaselt iga ühiskondlik ja sotsiaalne grupp jaguneb [[eliit|eliidiks]] ja mitteeliidiks ([[mass (sotsioloogia)|massiks]])<ref name="VE"/>. Ühtlasi arvatakse ka, et [[riik]]i peaks sellisel juhul valitsema eliit<ref name="Meos, 2002"/>.
 
Eliidi võim tuleneb eraomanduses olevast [[Kapital|kapitalist]] (maa, loodusvarade leiukohad, raha), mis antakse ebaõiglase tasu eest rendile (maarent) või laenatakse intressikohustusega soovijale (laenuorjus). Nimetatud vara koos sellest laekuvate tuludega pärandatakse ühelt põlvkonnalt teisele ja hallatakse perekonna ühisvarana. Modernses riigis koondatakse see vara sihtasutusse, mis hoiab vara ja kasutab reeglina osa tuludest ka heategevuslikul eesmärgil ([[Trust]], Fund, [[Foundation (raamistik)|Foundation]], Warf jms). El
Elitaristid arvavad, et inimestevaheline ebavõrdsus on loomulik ja vältimatu<ref name="TEA"/>.
 
Elitaristid leiavad, et inimestevaheline ebavõrdsus on loomulik ja vältimatu, kuna osa inimesi ei tule ise oma elu juhtimise ja nende valdusse antud varadega haldamisega toime<ref name="TEA" />. Seetõttu peavadki need, kes saavad asjadest aru, ennast kehtestama selle elanikkonna osa üle, kes endaga toime ei tule.
Elitarismile vastandub [[egalitarism]].
 
== Elitarismi mõiste ==
Elitarismi mõiste viitab kihistunud ja hierarhilise alluvuse kaudu organiseeritud klassiühiskonnale, mis sündis ilmselt IV või III aastatuhandel eKr [[Indoeuroopa keeled|indogermaani keeli]] kõnelevates hõimudes, millalgi peale balti hõimude eraldumist. Kõigile neile vertikaalselt spetsialiseerunud hõimudele, mis pärinevad Venemaa stepialadelt alguse saanud hõimust, on iseloomulik nn kolmikjaotus: palvetajad, sõdalased ja töölised.
 
* Ladina oratores, bellatoeres, laboratores;
* Indo-iraani brahmin/athravan, kshatriyas/rathaestar, vaishyas;
* Kreeka (Atika) eupatridae, geomori, demiurgi;
* Kreeka (Sparta) homoioi, perioeci, helots;
* Rooma flamines, milites, quirites;
* Keldi druides, equites, plebes;
* Skandinaavia earl, churl, thrall;
* Anglosaksi gebedmen (prayer-men), fyrdmen (army-men), weorcmen (workmen);
* Slaavi volkhvs, voin, krestyanin/smerd.
 
Tähelepanuväärne on nende gruppide proportsioon kõigi nende rahvaste juures: eliit moodustab vaid 2–3% elanikkonnast, sõdalaste klass ei ületa üldiselt 10–15% ning kõik ülejäänud on töölised, kes toidavad, varustavad ja kindlustavad järelkasvu kahe esimese grupi võimu kindlustamiseks.
 
 
 
<br />
 
==Elitaristlik valitsuskultuur==
1636

muudatust

Navigeerimismenüü