Erinevus lehekülje "Metsakodu" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 1021 baiti ,  3 aasta eest
Eellugu
(Faktid)
(Eellugu)
'''Metsakodu''' on eesti skaudilaager [[Rootsi|Rootsis.]] Metsakodu asub Skaraborgi läänis, umbes 31 km Falköpingist Jönköpingi poole Utvängstorpi külas Tidani jõe idakaldal Hultarpi ja Klämmestorpi talude vahel. Lähimasse raudteejaama - Sandhem, on 10 km.<ref>{{Raamatuviide|autor=Gustav Ilves|pealkiri=Metsakodu. Eesti pesapaik Rootsis|aasta=2001|koht=|kirjastus=|lehekülg=26}}</ref> Metsakodus on 24 suvemaja kokku 80 ööbimiskohaga ja telkimisplats 400 telkijale. Seal korraldatakse laste ja noorte, aga ka täiskasvanute laagreid, üritusi, kursuseid ja iga-aastane golfiturniir. Aastakümnete jooksul on Metsakodu külastanud üle veerand miljoni eestlase ja rootslase.
 
=== Eellugu ===
[[Gustav Ilves]] rääkis Metsakodust kui ühest visioonist ja unistusest eesti pagulasskautide omast laagripaigast kusagil Rootsis esimest korda ühel sumedal augustiõhtul 1952 Stockholmi ääremail Drevvikeni järve kaldal toimunud II Eesti Skautide Maleva Rootsis suurlaagris lõkkeõhtul. "Unistus on luua kodumaata jäänud skaudipoiste oma püsilaagripaik, kus võiksime tunda endid kui kodus. Paik, mis oleks meile kodumaa asendajaks, kus võiksime püstitada oma telgid, kus võiksime uhkusega heisata oma rahvuslipu, mille all võiksime anda skauditõotuse: Kinnitades asõnaga annan pühaliku tõotuse, et täita oma kohust Jumala ja Eesti isamaa vastu, head teha oma ligemistele, truuks jääda skaudiseadustele ja iga päev nende järgi talitada."<ref>{{Raamatuviide|autor=Gustav Ilves|pealkiri=Metsakodu. Eesti pesapaik Rootsis|aasta=2001|koht=|kirjastus=|lehekülg=8}}</ref>
 
[[Eesti Skautide Malev]] tegi oma 7. aastakoosolekul 1953 Uppsalas otsuse muretseda Malevale oma püsilaager. Skauttöö Keskus, juhataja [[Gustav Ilves]], [[Elmar Ojaste]], H. Annik, [[Ilmar Loorand]], [[Ivar Paljak]], [[Ao Vaks]], [[Heiner Erendi]], O. Heinsoo ja M. Soondra, saab ülesandeks alustada Metsakodu eeltöid. [[Metsakodu Fond]] alustas 25. oktoobril 1953 Metsakodu osatähtede müüki, 30. oktoobril 1953 alustati aktsiooni "Käed külge oma Metsakodu hääks!", 15. detsembril 1953 tulid müügile loteriipiletid Metsakodu heaks.
[[Eesti Skaudijuhtide Kogu]] ostis Metsakodu 1953. aastal, kuid laagris oli ka skautide sõpru. Seetõttu loodi 1959. aastal Metsakodu Sõprade Ring kui laagrit toetav organisatsioon.<ref>Jüri Helberg. Seekordne kevad on eriti tuleohtlik. [[Eesti Päevaleht (Rootsi)]] 2018, nr 11</ref>
 
Mitmed lipkonnad võtsid nõuks püstitada kas mõne hoone või muu vajaliku ehitise lipkonna püsiva mälestusmärgina. Mölnlycke "Kõu" ehitas palkidest nõumaja, Boråsi "Põhjapojad" püstitasid kiige, Skene "Põhjakotkad" kooguga kaevu.
Metsakodus on 24 suvemaja kokku 80 ööbimiskohaga ja telkimisplats 400 telkijale. Seal korraldatakse laste ja noorte, aga ka täiskasvanute laagreid, üritusi, kursuseid ja iga-aastane golfiturniir. Aastakümnete jooksul on Metsakodu külastanud üle veerand miljoni eestlase ja rootslase.
 
=== Metsakodu pidulik avamine ===
Metsakodu avamine ja sisseõnnistamine koos ülerootsilise Suvipäevaga toimus 11. juulil 1954. Avamispäevale eelnes töölaager 4.-10. juulil.
 
=== Metsakodu Sõprade Ring ===
[[Eesti Skaudijuhtide Kogu]] ostis Metsakodu 1953. aastal, kuid laagris oli ka skautide sõpru. Seetõttu loodi 1959. aastal Metsakodu Sõprade Ring kui laagrit toetav organisatsioon.<ref>Jüri Helberg. Seekordne kevad on eriti tuleohtlik. [[Eesti Päevaleht (Rootsi)]] 2018, nr 11</ref>
 
==Viited==
168

muudatust

Navigeerimismenüü