Morphy arv: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 33 baiti ,  5 aasta eest
resümee puudub
Resümee puudub
Resümee puudub
[[Pilt:Morphy Löwenthal 1858.jpg|right|thumb|300Ppx|Morphy ja [[Johann Löwenthal]], kelle Morphy numberarv oli 1]]
'''Morphy arv''' on number, mis näitab maletaja seose astet [[Paul Morphy]]ga, kes oli mitteametlik malemaailmameister aastail 1858–1862.
 
Maletajail, kes mängisid Paul Morphyga isiklikult, on Morphy arv 1; maletajail, kes ei mänginud Murphyga, kuid mängisid isikuga, kelle Morphy arv on 1, on Morphy arv 2 jne. Näiteks endise maailmameistri [[Viswanathan Anand]]i Morphy arv on 5; ta mängis [[Efim Geller]]iga (Morphy arv 4), kes mängis [[Salo Flohr]]iga (Morphy arv 3), kes mängis [[Géza Maróczy]]ga (Morphy arv 2), kes mängis [[John Owen]]iga (Morphy arv 1), kes mängis Morphyga.
 
Morphy mängis üle saja maletajaga, kelle kõigi Morphy arv on 1. Neist [[Adolf Anderssen]]i, [[Henry Bird]]i, [[James Mortimer]]i, [[John Owen]]i, [[Louis Paulsen]]i ja [[George Salmon]]i kaudu algavad kõik praegu teada olevad järgnevusliinid.
 
Aprillis 2016 olid elus järgmised tuntud maletajad, kelle Morphy arv on 3: [[Leonard Barden]], [[Pal Benko]], [[Arthur Bisguier]], [[Melvin Chernev]], [[Dennis Horne]], [[Borislav Ivkov]], [[Erik Karklins]], [[Franciscus Kuijpers]], [[Aleksandar Matanović]], [[Friðrik Ólafsson]], [[Jonathan Penrose]], [[Oliver Penrose]] ja [[Peter Swinnerton-Dyer]]. Ka [[Paul Keres]]e Morphy arv oli 3; ta mängis [[Géza Maróczy]]ga (Morphy arv 2), kes mängis [[Henry Bird]]iga (Morphy arv 1), kes mängis Morphyga. See tähendab, et kõigi Paul Keresega mänginud maletajate Morphy arv on 4, kui neil ei ole väiksemat Morphy arvu.
Anonüümne kasutaja

Navigeerimismenüü