Bayeux' vaip: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
P (Eemaldatud mall Link GA; keelelinkide äramärkimine nüüd Vikiandmetes)
Resümee puudub
[[Pilt:Bayeux_Tapestry_scene44_William_Odo_Robert.jpg|thumb|right|William Vallutaja. Fragment Bayeux' vaibast.]]
 
'''Bayeux' vaip''' on [[romaani stiil|romaani]] [[tekstiilikunst]]i kuulsaim näide. 70 meetri pikkusele riidelekangale tikitud stseenid kujutavad [[Inglismaa]] vallutamist [[normannid]]e poolt. Vaip valmis arvatavasti 11. sajandi lõpus või 12. sajandi alguses.
 
NimeVaip on vaipnime saanud oma asukoha järgi: nimelt säilitatihoiti vaipa varem [[Bayeux' katedraal]]is [[Normandia]]s, kus tedaseda rahvale kirikupühade ajal näidati. Nüüd on vaip rahvale igal ajal vaatamiseks ülevalvälja pandud Bayeux' muuseumis. Vaid poole meetri kõrgune, kuid 70 m pikkune vaip on keeratud ribana ümber muuseumisaali seina.
 
Vaiba 58 stseeni jutustavad [[Normandia hertsog]]i Guillaume'i, hilisema Inglise kuninga [[William I Vallutaja]] Inglismaale tehtud vallutusretkest. Põhitähelepanu on [[1066]]. aastal toimunud [[Hastingsi lahing]]ul.
 
Vaibal on kujutatud umbkaudu 1500 inimest, lisaks hobuseid, losse ja laevu. VaibaservadVaiba servad on kaunistatud fantastliste olendite, loomade ja lindude kujutistega ning stseenidega igapäevaelust.
 
Legendi kohaselt tikkis vaiba William Vallutaja naine Mathilde.
Anonüümne kasutaja

Navigeerimismenüü