Erinevus lehekülje "Kongo jõgi" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 12 baiti ,  5 aasta eest
P
Angoola > Angola
P
P (Angoola > Angola)
'''Kongo''' on [[jõgi]] [[Aafrika]] keskosas [[Kongo nõgu|Kongo nõos]]. Ta on 4700 kilomeetrit pikk. Kongo on pikkuselt maailma 8. ja Aafrika teine jõgi [[Niilus]]e järel, valglalt ja vooluhulgalt maailma teine jõgi [[Amazonas]]e järel ja maailma kõige sügavam jõgi (225 m).
 
Põhiosa Kongo jõe valglast kuulub [[Kongo DV]]-sse. Pisut jääb valglast ka [[AngoolaAngola]], [[Burundi]], [[Kesk-Aafrika Vabariik|Kesk-Aafrika Vabariigi]], [[Kongo Vabariik|Kongo]], [[RuandaRwanda]], [[Sambia]] ja [[Tansaania]] territooriumile.
 
Kongu jõgi algab [[Katanga platoo]]lt [[Lualaba]] jõena. [[Ülemjooks]]ul voolab jõgi läände, seejärel valdavalt põhja suunas. Rahuliku vooluga lõigud vahelduvad [[kärestik]]ega ja kohati [[kuristik]]ega. [[Kisangani]] lähedal langeb Lualaba [[Boyoma kosk|Boyoma kosest]], laskub nüüd juba Kongo nime kandes Kongo nõkku ja pöördub läände. Kongo nõos voolab Kongo jõgi kaares läände ja edelasse madalate kallaste vahel. Jõesängis on palju saari. Seejärel org aheneb kõrgete kaljuste kallaste vahele kuni [[Malebo tiik|Malebo tiigini]]. Malebo tiigist voolab Kongo alla [[Livingstone'i kosed|Livingstone'i koskedest]] kuni [[Matadi]]ni. Matadis jõuab Kongo [[rannikumadalik]]ule ja voolab rahulikult, kuni suubub [[Atlandi ookean]]i.
 
Kongo jõe [[valgla]]st jääb suur osaulatub nii põhja kui lõuna poole ekvaatorit. Seetõttu on jõgi aasta ringi ühtlaselt veerohke: igal aastaajal on osas valglast vihmaperiood.
 
Kuuldused, nagu oleks Kongo jõgi ainus jõgi maailmas, mis voolab kaks korda üle [[ekvaator]]i, ei vasta tõele. Kaks korda ületab ekvaatori ka näiteks [[Katonga]] jõgi [[Uganda]]s.
113 649

muudatust

Navigeerimismenüü