Räpp: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 21 baiti ,  7 aasta eest
P
resümee puudub
P (Tühistati kasutaja 84.50.78.221 (arutelu) tehtud muudatused ja pöörduti tagasi viimasele muudatusele, mille tegi Addbot.)
PResümee puudub
{{ToimetaAeg|kuu=juuni|aasta=2009}}
'''Räpp''' või '''räppimine''' on keerukaid [[rütm (muusika)|rütme]] ja erinevaid [[riim]]ivorme kasutavsialdav laulev rääkimine, mis on üks osa [[hip-hophiphop]] -kultuurist.
 
==Rütm==
 
==Biit==
Räpitakse sageli mõne instrumendi abil etteantud rütmi järgi ehk biidi (''beat'') peale. Enamasti teevad räpile tausta [[DJ]]-d (''disc jockey''), kes mängivad mitut plaadimängijat kasutades mitmekesiseid rütme, kasutatakse ka rütmisüntesaatoreid, aga ka naturaalseid pille. Rütmitausta võib teha ka suuga, seda nimetatakse biitboksiks ('beatbox').
 
==Teemad==
Räpp on traditsiooniliselt seotud linnaelu olmeliste ja igapäevaste külgedega, sageli vastuolude ja probleemidega [[subkultuur]]ides ja nende kokkupuudetega muu maailmaga, aga ka inimlikult tähendusrikaste teemadega nagu suhted, karjäär, seksuaalsus, perekond, sõbrad jne jne.
 
Kriminaalset kontingenti ja selle tegemisi fetišeerivalt kirjeldav räpp on [[gängstaräpp]], mida seostati selle algusaastatel eelkõige mustanahaliste jõukudega [[Ameerika Ühendriigid|Ameerika Ühendriikide]] linnades. Paljud räppijad suhtuvad tänapäevatänapäeval sellisesse temaatikasse irooniliselt.
 
==Vabastiil==
Vabastiil on räppimine improviseerides – ilma sõnalist osa ettevalmistamatavarem ette valmistamata.
 
==Võistlusräpp==
 
==Koosräpp==
Sageli räpitakse koos. Levinud on räppimine järgemööda stroofide kaupa, kuid räpitakse ka samaaegselt, ntnäiteks räppides koos refrääne või siis toetades juhträppija esitust mõne fraasi rõhutamisega vms.
 
==Räpp Eestis==
Esimeseks räppimist sisaldavaks ja helikandjal avaldatud looks peetakse ansabliansambli [[Monitor (ansambel)|Monitor]] lugu "Sind ainult kaupluses näen". Räppmuusika tunnustamine Eestis suurema avalikkuse poolt sai alguse [[Chalice]]'i (Jarek Kasar) esimese plaadiga "Ühendatud inimesed" aastal 2003, kuigi üheksakümnendate1990. aastate lõpus oli põrandaalune räpiliikumine täiesti olemas, toimusid kontserdid jne.
 
==Vaata ka==
*[[Hip-hopHiphop]]
*[[Luule]]
*[[Retsitatiiv]]
144 169

muudatust

Navigeerimismenüü