Erinevus lehekülje "Definitsioon" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 2214 baiti ,  6 aasta eest
Lehekülg asendatud tekstiga 'Gunktsioon ehk kujutis ==Vaata ka== *Legaaldefinitsioon *Ostensiivne definitsioon *Operatsionaalsus Kategooria:Teadus'
P (Eemaldatud mall Link FA; keelelinkide äramärkimine nüüd Vikiandmetes)
(Lehekülg asendatud tekstiga 'Gunktsioon ehk kujutis ==Vaata ka== *Legaaldefinitsioon *Ostensiivne definitsioon *Operatsionaalsus Kategooria:Teadus')
Märgised: Mobiilimuudatus Mobiiliveebi kaudu
Gunktsioon ehk kujutis
{{See artikkel| räägib definitsioonist loogikas, matemaatikas, filosoofias ja keeleteaduses; muude tähenduste kohta vaata artiklit [[definitsioon (täpsustus)]]}}
{{viita}}
'''Definitsioon''' ([[ladina keel|ladina]] sõnast ''definitio'', mis tähendab muuhulgas 'definitsioon, määratlus') on kas [[mõiste]] [[sisu (loogika)|sisu]] täpne avamine või [[sõna]] või [[sõnaühend]]i [[tähendus]]e täpne selgitamine. '''Definitsiooniks''' nimetatakse ka kummagi protsessi tulemusena moodustunud [[tekst]]i (mis on tavaliselt [[lause]]).
 
Definitsiooni kui protsessi nimetatakse tavaliselt '''defineerimiseks'''. Mõiste sisu avamist nimetatakse [[loogika]]s ka '''määratlemiseks''' ning selle tulemust '''määratluseks'''. Sõna või sõnaühendi tähenduse selgitust nimetatakse tavaliselt '''sõnaseletuseks'''.
 
Tavaliselt toob definitsioon lühidalt välja mõiste [[olemuslik tunnus|olemuslikud]] [[tunnus]]ed.
 
Definitsiooni võib liigitada normatiivseteks ja deskriptiivseteks. Normatiivne definitsioon määrab, millistele tunnustele peab miski vastama, et mahtuda defineeritavale terminile vastava mõiste alla; see kehtestab reaalsusele reeglid. Deskriptiivne definitsioon kirjeldab defineeritava terminiga praktikas tähistatavale mõistele vastava nähtuse tunnuseid; see kirjeldab reaalsust. Normatiivsed definitsioonid on levinud seadustes jms juriidilise jõuga ettekirjutustes.
 
[[Loogika]]s mõeldakse '''definitsiooni''' all [[mõiste]] [[sisu (loogika)|sisu]] täpset avamist.
 
[[Traditsiooniline loogika|Traditsioonilises loogikas]] esitatakse definitsioonile järgmised tähtsamad nõuded:
# [[Mõiste]] defineeritakse [[lähim sugu|lähima soo]] ja [[liigierisus]]e kaudu.
# Liigierisus peab olema [[tunnus]] või tunnuste rühm, mis esineb defineeritaval mõistel ja puudub teistel samasse [[sugu (loogika)|sukku]] kuuluvatel mõistetel.
# Definitsioon peab olema sobiv (paras), st ta ei tohi olla liiga lai ega liiga kitsas.
# Definitsioon ei tohi sisaldada [[vigane ring|vigast ringi]].
# Definitsioon ei tohi sisaldada [[vastuolu]].
# Definitsioon ei tohi anda ainult [[negatiivne määratlus|negatiivset määratlust]].
# Definitsioon ei tohi sisaldada [[kahemõttelisus]]t.
 
{{pooleli}}
 
==Vaata ka==
2

muudatust

Navigeerimismenüü