Aineringe: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 40 baiti ,  8 aasta eest
resümee puudub
P (Robot: muudetud 24 intervikilinki, mis on nüüd andmekogus Wikidata)
Resümee puudub
Aineringe liikumapanevaks jõuks on kõik organismid, kuivõrd enamik keemilisi reaktsioone ökosüsteemide aineringes toimuvad ensümaatiliselt, seega elusorganismide toimel. Peamisteks energiaallikateks on seejuures [[päikesekiirgus]] ja [[keemiliste sidemete energia]].
 
Biosfääri tähtsaimad aineringed on bioloogiliste [[makroelemendid|makroelementide]] ringed – [[süsinikuringe|süsiniku]]-, [[lämmastikuringe|lämmastiku]]-, [[fosforiringe|fosfori]]-, [[hapnikuringe|hapniku-]] ja [[väävliringe]]. Samuti
[[veeringe]] ja [[kivimiringe]].
 
Kõik organismid ökosüsteemis nii sünteesivad keerukamaid orgaanilisi ühendeid, kasutades seejuures anorgaanilisi aineid, kui lagundavad orgaanilisi ühendeid lihtsamaiks, sealhulgas anorgaanilisteks aineteks. Seejuures esineb funktsioonide jaotumine organismirühmade vahel, kuivõrd ükski organism ei suuda läbi viia kõiki aineringe reaktsioone. Organismirühmadest on seejuures kõige multifunktsionaalsemad [[bakterid]] ning suhteliselt vähemaid aineringe protsesse suudavad läbi viia [[taimed]] ja [[loomad]].
Anonüümne kasutaja

Navigeerimismenüü