Elektronlamp: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
PResümee puudub
PResümee puudub
1. rida: 1. rida:
'''Elektronlamp''' on [[elektrovaakumseadis]], milles loodud kõrg[[vaakum]]is tüüritakse vabade [[elektron]]ide voo intensiivsust [[elektrood]]idevaheliste [[elektriväli|elektriväljadega]]. Lambi klaas-, metall- või keraamikakestas paiknevad elektroodid: kuum[[katood]] (termo[[emissioon]]il põhinev elektronide allikas), [[anood]] (elektronide kogur) ja nende vahel enamikus lampides üks või mitu [[võre]]t elektronivoo tüürimiseks.
'''Elektronlamp''' on [[elektrovaakumseadis]], milles loodud kõrg[[vaakum]]is tüüritakse vabade [[elektron]]ide voo intensiivsust [[elektrood]]idevaheliste [[elektriväli|elektriväljadega]]. Lambi klaas-, metall- või keraamikakestas paiknevad elektroodid: kuum[[katood]] (termo[[Elektroniemissioon|emissioon]]il põhinev elektronide allikas), [[anood]] (elektronide kogur) ja nende vahel enamikus lampides üks või mitu [[võre]]t elektronivoo tüürimiseks.


Elektronlampide tähtsamad liigid elektroodide arvu järgi:
Elektronlampide tähtsamad liigid elektroodide arvu järgi:

Redaktsioon: 29. mai 2013, kell 18:32

Elektronlamp on elektrovaakumseadis, milles loodud kõrgvaakumis tüüritakse vabade elektronide voo intensiivsust elektroodidevaheliste elektriväljadega. Lambi klaas-, metall- või keraamikakestas paiknevad elektroodid: kuumkatood (termoemissioonil põhinev elektronide allikas), anood (elektronide kogur) ja nende vahel enamikus lampides üks või mitu võret elektronivoo tüürimiseks.

Elektronlampide tähtsamad liigid elektroodide arvu järgi:

Valik elektronlampe
  • diood ‒ kahe elektroodiga (katood, anood);
  • triood ‒ kolme elektroodiga (katood, võre, anood);
  • pentood ‒ viie elektroodiga (katood, tüürvõre, varivõre, sulgvõre, anood).

Elektronlampdioodi leiutas 1904. aastal inglane J. A. Fleming, esimesed trioodid valmistati 1906. aastal USA-s L. De Forresti juhtimisel.

Elektronlambid kui aktiivsed elektroonikakomponendid võimaldavad luua elektroonikalülitusi elektrisignaalide genereerimiseks, võimendamiseks ja muundamiseks. Elektronlampidel rajaneb raadiotehnika ja elekterside areng 20. sajandi esimesel poolel.

Välislingid

Mall:Link GA Mall:Link FA